قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

هر آنچه باید درباره سندرم تخمدان پلی کیستیک بدانید

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال شایع در بین زنان است که با علائم مختلفی از جمله مشکلات متابولیک، قاعدگی نامنظم، رشد بیش از حد مو و آکنه مشاهده می شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک مشکلی است که به دلیل عدم تعادل بین هورمون ها در بدن زنان به وجود می آید که ممکن است در چرخه قاعدگی مشکلاتی ایجاد کند و توانایی زن برای باردار شدن را محدود کند. اما چه رابطه ای بین سندرم تخمدان پلی کیستیک و بارداری وجود دارد؟ علل و علائم این بیماری چیست؟ آیا تخمدان پلی کیستیک خطرناک است به منظور آشنایی بیشتر با سندرم PCOS تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

تخمدان پلی کیستیک چیست؟

تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک که با PCOS (Polycystic ovary syndrome) نیز شناخته می شود، وضعیتی است که زنان مبتلا به آن اغلب از سطح بالایی از هورمون مردانه آندروژن و وجود کیست های کوچک روی تخمدان های پر از مایع در بیشتر موارد رنج می برند. به طور کلی، تخمدان‌ها معمولاً هورمون‌های زنانه، استروژن و پروژسترون ترشح می‌کنند که به تخمک‌گذاری کمک کرده و پوشش داخلی رحم را برای دریافت تخمک بارور شده در طول قاعدگی آماده می‌کنند. علاوه بر هورمون های زنانه، تخمدان ها مقادیر بسیار کمی از هورمون های مردانه (آندروژن) ترشح می کنند.

همچنین، غده هیپوفیز در تنظیم فرآیند تخمک گذاری نقش دارد، زیرا غده هیپوفیز هورمون لوتئینیزه کننده (LH) و هورمون محرک فولیکول ترشح می کند که در رشد و ترشح تخمک و فرآیند طبیعی تخمک گذاری حدود دو هفته قبل از آن نقش دارند. در افراد مبتلا به سندرم PCOS، غده هیپوفیز سطوح بالایی از هورمون جسم زرد (Corpus luteum) ترشح می‌کند و ترشح آندروژن از تخمدان‌ها افزایش می یابد. این امر منجر به اختلال در چرخه طبیعی قاعدگی و فرآیند تخمک‌گذاری می شود و در نتیجه باعث ایجاد مشکل یا مشکل در بارداری و همچنین علائم ناراحت‌کننده مانند افزایش موهای بدن می شود.

علت سندرم تخمدان پلی کیستیک

علت اصلی PCOS به طور دقیق مشخص نیست، اما سطح بالای هورمون آندروژن بر عملکرد تخمدان ها و در نتیجه عدم تعادل در هورمون های تولید مثل، ناتوانی تخمدان ها در تشکیل و آزادسازی تخمک به طور طبیعی تأثیر می گذارد. افزایش هورمون های مردانه آندروژن با تعدادی از عوامل و علل مرتبط است که شامل موارد زیر می شود:

 • علل ژنتیکی و ارثی: زنانی که مادرانشان مبتلا به PCOS یا دیابت نوع ۲ بوده اند، بیشتر در معرض ابتلا به PCOS هستند.
 • مقاومت به انسولین: تخمین زده می شود که ۷۰ درصد زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مقاومت به انسولین دارند. مقاومت به انسولین علاوه بر رژیم غذایی ناسالم، سبک زندگی غیر فعال، اضافه وزن و چاقی ناشی از ژنتیک است.
 • التهاب با درجه پایین: بر اساس تحقیقات انجام شده زنان مبتلا به سندرم PCOS دارای نوعی التهاب نسبتا پایین هستند که تخمدان های پلی کیستیک را برای تولید آندروژن تحریک کرده و می تواند منجر به مشکلات قلبی عروقی شود.
 • اضافه وزن: چاقی که یکی از دلایل اصلی ایجاد مقاومت به انسولین در بدن است، اما شایان ذکر است که بسیاری از زنان با وزن طبیعی از سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج می برند و به نوبه خود، بسیاری از زنان دارای اضافه وزن از آن رنج نمی برند.

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

علائم این سندرم در برخی از زنان در ابتدای بروز آن ظاهر می شود، اما در برخی دیگر، علائم ممکن است تا مدت ها ظاهر نشده و تا زمانی که افزایش وزن قابل توجه بدون علت یا سایر مشکلات ایجاد نشوند، فرد متوجه آن نشود. علائم و نشانه‌ها نیز در بین زنان، از نظر نوع و شدت متفاوت است. شایع‌ترین علائم PCOS عبارتند از:

 • اختلالات قاعدگی (تاخیر در قاعدگی، قاعدگی نامنظم، قاعدگی با خونریزی شدید)
 • رشد بیش از حد مو در ناحیه صورت، پشت، شکم و سینه
 • جوش و آکنه
 • اضافه وزن
 • تاخیر در بارداری یا مشکل در حاملگی زنان
 • علائم دیابت نوع ۲
 • تیرگی و تغییر رنگ پوست (آکانتوز نیگریکانس)
 • مشکلات مو (ریزش مو، نازک شدن موی سر و طاسی)

تفاوت کیست تخمدان و سندرم تخمدان پلی کیستیک

کیست تخمدان جنبه های مختلفی از علائم تا عوارض را شامل می شود، چرا که یکی از شایع ترین مشکلات سلامتی در بین زنان است و ممکن است با هیچ علامتی همراه نباشد. در حالی که سندرم PCOS کمتر شایع است، اما علائم شدیدتری به نسبت کیست تخمدان دارد. کیست های تخمدان معمولا باتوجه به اندازه و ظاهر آن درمان می شود و بارداری را تحت تاثیر قرار نمی دهد. در حالی که PCOS یک وضعیت متابولیکی پاتولوژیک با تشخیص خاص، با پیامدها و عوارض کوتاه مدت و بلند مدت است که می تواند سبب عدم باروری در زنان شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایش واحدی برای تشخیص PCOS وجود ندارد، اما زمانی که سندرم تخمدان پلی کیستیک تشخیص داده می شود ، حداقل دو مورد از موارد زیر باید وجود داشته باشد:

 • ناهنجاری های قاعدگی
 • سطح بالای هورمون آندروژن
 • کیست تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک که در آن بزرگ شدن و افزایش اندازه تخمدان ها وجود دارد و حاوی کیست های کوچک زیادی است.

روش های تشخیص PCOS

معاینات و آزمایش‌هایی وجود دارد که می‌تواند به تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند که عبارتند از:

 1. ارزیابی سابقه پزشکی: آگاهی از سوابق پزشکی و چرخه قاعدگی بیمار، تغییرات وزن و سوالاتی در مورد وجود هر گونه فاکتور ژنتیکی که ممکن است خطر ابتلا به سندرم PCOS را افزایش دهد.
 2. معاینه فیزیکی: در معاینات فیزیکی، پزشک فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند، شاخص توده بدنی (BMI) و اندازه کمر را تعیین می‌کند. همچنین ممکن است افزایش موهای بدن یا تغییر رنگ پوست و سایر علائم دیگر بیماری ها را بررسی کند.
 3. معاینه لگنی: این آزمایش به دنبال علائم افزایش هورمون های مردانه، مانند بزرگ شدن کلیتوریس است. پزشک ممکن است به صورت چشمی یا دستی سیستم تناسلی بیمار را از نظر هر گونه رشد، ناهنجاری یا هر نشانه غیرطبیعی بررسی کند. همچنین، در معاینات لگنی، تورم و بزرگی تخمدان ها توسط متخصص زنان نیز بررسی می شود.
 4. سونوگرافی لگن: برای بررسی تخمدان ها و ضخامت آندومتر معمولا از سونوگرافی استفاده می شود.
 5. آزمایشات خون: در آزمایش خون سطح هورمون لوتئینیزه، آندروژن، هورمون محرک فولیکول (FSH) و تستوسترون بررسی می شود. همچنین، آزمایش‌های خون ممکن است شامل آزمایش سطح کلسترول، آزمایش تحمل گلوکز و سطح گلوکز ناشتا و بعد از غذا باشد.
درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

هیچ درمان قطعی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد، اما اقدامات درمانی با هدف کنترل علائم و کنترل و پیشگیری از عوارض است.

درمان های دارویی سندرم تخمدان پلی کیستیک

برخی از داروها برای درمان برخی علائم یا عوارض این بیماری تجویز می شوند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

۱- قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری که حاوی ترکیبی از هورمون های استروژن مصنوعی و پروژسترون هستند، به کاهش سطح آندروژن کمک می کند. بنابراین، این داروها چرخه قاعدگی را تنظیم کرده و علائم PCOS مانند رشد مو و آکنه را درمان می کند. علاوه بر این، قرص های ضد بارداری، خطر سرطان رحم و خونریزی غیر طبیعی را کاهش می دهد.

۲- هورمون استروژن و پروژسترون

استروژن و پروژسترون روزانه با بازگرداندن تعادل هورمونی طبیعی، تنظیم تخمک گذاری، کاهش رشد بیش از حد مو و محافظت در برابر سرطان رحم به کنترل بارداری کمک می کند . این هورمون ها به شکل قرص، چسب یا حلقه واژن هستند. روش درمانی دیگری که ممکن است برای تنظیم چرخه قاعدگی دنبال شود، مصرف قرص های پروژسترون به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز در هر ماه است، اما این روش باعث کاهش سطح آندروژن نمی شود.

۳- سایر داروهای سندرم تخمدان پلی کیستیک

متفورمین دارویی است که برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده می شود و در درمان PCOS با هدف کاهش مقاومت به انسولین مرتبط با آن استفاده می شود.

کلومیفن یک داروی باروری و محرک تخمک گذاری است که به درمان مشکلات بارداری ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک می کند و همچنین ممکن است در افزایش شانس باروری دوقلو موثر باشد.

اسپیرونولاکتون به کاهش موهای زبر و زائد کمک می کند.

درمان های غیر دارویی سندرم تخمدان پلی کیستیک

توصیه می شود که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یک سبک زندگی سالم داشته باشند. کاهش وزن و پیروی از رژیم غذایی کم کربوهیدرات می تواند به بهبود علائم کمک کند. همچنین، فعالیت های جسمی و ورزش های منظم علاوه بر کاهش وزن، خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را کاهش می دهد. به همین علت توصیه می شو که زنان به نوع تغذیه توجه داشته و انجام ورزش های منظم را در برنامه های روزانه خود قرار دهند.

عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک

بیماری PCOS پیامدها و عوارض جدی دارد که در صورت عدم درمان و کنترل آن ممکن است در فرد ایجاد شود. مهمترین عوارض این سندرم عبارتند از:

راه پیشگیری از سندروم تخمدان پلی کیستیک

پیشگیری از سندرم تخمدان پلی کیستیک امکان پذیر نیست، زیرا علل آن علاوه بر عامل ژنتیکی به طور دقیق مشخص نیست، اما تشخیص زودهنگام به همزیستی با بیماری، کنترل علائم و کاهش و پیشگیری از عوارض کمک می کند. به منظور جلوگیری از ابتلا به این عارضه، ورزش کرده و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. کاهش وزن می‌تواند به تنظیم چرخه‌های عادت ماهانه و حتی به از بین بردن آکنه و عدم رشد بیش از حد موهای زائد کمک کند.

این بیماری معمولا زنانی را که دارای چرخه‌های پریود نامنظم بوده یا زنانی که بدون عادت ماهانه هستند را تهدید می‌کند، بنابراین ممکن است معاینات لگنی و بررسی دوره ای تغییرات هورمونی، همواره آزمایش‌ خون به شکل منظم می تواند به پیشگیری یا تشخیص زودهنگام آن کمک کند.

چگونه با تخمدان پلی کیستیک بارور شویم؟

همان طور که در بالا اشاره شد، راه های درمان و مهار این بیماری فراوان است. زنان مبتلا به این بیماری می توانند با استفاده از داروهای نظیر کلومیفن، متفورمین و لتروزول یا هورمون هایی چون گنادوتروپین باردار شوند. علاوه بر این، جراحی تخمدان نیز شیوه تهاجمی برای از بین بردن مشکلات و اختلالات ناشی از سندروم پلی کیستیک است که احتمال تخمک گذاری تقویت می کند.

کلام آخر

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی از اختلالات شایع در زنان است که از هر ۱۵ نفر، ۱ زن را تحت تاثیر آن قرار دارد. سندرم تخمدان پلی کیستیک بیشتر در بین زنان در سنین باروری دیده می شود. همچنین، به دلیل تاثیر این سندروم بر روند طبیعی تخمک گذاری و در نتیجه مشکلات بارداری، یکی از علل شایع ناباروری است که قابلیت درمان دارد.

علائم این سندرم اغلب در نوجوانی شروع می شود و درمان ممکن است به مدیریت علائم و جلوگیری از عوارض و مشکلات طولانی مدت کمک کند. همچنین، تشخیص زودهنگام و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک به کاهش خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سکته کمک می کند. توصیه می شود به منظور پیشگیری از بروز عوارض این بیماری به بهترین متخصص زنان و زایمان در قم مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
تماس سریع