قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کیستیک

غیر از هورمونهای زنانه مثل استروژن و پروژسترون، در بدن زنان مقدار کمی نیز هورمون مردانه برای انجام متابولیسم کامل بدن توسط تخمدان های زن تولید می شود. در صورت اختلال در ترشح هورمون مردانه در بدن زنان، اختلالاتی به وجود می آید که یکی از مهم ترین و مشهورترین آنها سندروم تخمدان پلی کیستیک است. در این حالت به زبان ساده، تخمک هایی که قرار است از تخمدان خارج شوند در آن گیر کرده و فولیکول های حامل تخمک به مرور تبدیل به کیست در تخمدان ها می شود.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر مرجان سخایی مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس ۰۹۱۹۰۶۵۰۷۵۵ و یا ۰۲۵۳۲۹۰۲۸۶۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر مرجان سخایی دیدن فرمایید.

راه پیشگیری از سندروم تخمدان پلی کیستیک

عارضه پلی کیستیک قابل پیشگیری نیست ولی در صورت بروز بیماری می توان با خود مراقبتی، از شدت آن جلوگیری کرد. برخی از این راهکارها را در ادامه توضیح می دهیم.

اگر اضافه وزن دارید، ورزش کنید و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. کم کردن وزن می‌تواند به تنظیم چرخه‌های عادت ماهانه کمک کند، کلسترول را کاهش دهد و حتی به از بین بردن آکنه و رشد نکردن بیش از حد موی زاید کمک کند.

معاینۀ دوره ای لگن برای بررسی مشکلات احتمالی تخمدان یا رحم اهمیت زیادی دارد. بررسی های منظم در تشخیص نشانه های ابتدایی سرطان آندومتر ما را یاری خواهند داد .

این بیماری معمولا زنانی را که دارای چرخه‌های پریود نامنظم بوده یا زنانی که بدون عادت ماهانه هستند را تهدید می‌کند، بنابراین ممکن است برای بررسی دوره ای تغییرات هورمونی، همواره آزمایش‌ خون به شکل منظم برای آنها تجویز شود.

تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کیستیک

از کجا بفهمیم تخمدان پلی کیستیک داریم؟

 • برای تشخیص به موقع و زودهنگام می توانیم موارد زیر را در زندگی روزانه خود مد نظر قرار دهیم.
 • درباره تخمدان پلی کیستیک آگاهی داشته باشیم.
 • تاریخ پریودهای خود را یادداشت کنیم.
 • به زیاد شدن موی صورت و بدن و به ریزش موهای خود توجه کنیم.
 • به پوست های چرب، جوش دار و شوره سر و به هرگونه تغییرات پوستی توجه کنیم.
 • از علائم و عوارض هایپر انسولینمی یا افزایش انسولین بدن آگاه باشیم.
 • به عدم باروری خود توجه کنیم و زودتر برای آن فکری بکنیم.
 • به اضافه وزن و چاقی خود توجه کنیم.
 • درد لگن و شکم خود را پیگیری کنیم.
 • میزان خواب خود و علائم روانی خود را بررسی کنیم.
 • نسبت به سابقه این بیماری در خانواده آگاهی داشته باشیم.

چگونه با تخمدان پلی کیستیک بارور شویم؟

راههای درمان و مهار این بیماری زیاد است. می توان با استفاده از داروهای مهمی چون کلومیفن، متفورمین و لتروزول یا هورمونهایی چون گنادوتروپین به کمک باروری و باردارشدن در شرایط ابتلا به این بیماری پرداخت.

جراحی تخمدان نیز شیوه تهاجمی برای از بین بردن مشکلات و اختلالات ناشی از سندروم پلی کیستیک است. در این روش احتمال تخمک گذاری تقویت می شود و لاپاراسکوپی معمولا می تواند برای هدف ما مفید باشد.

از دیگر خدمات دکتر مرجان سخایی

زایمان طبیعی یا سزارین؟

زایمان سزارین

زایمان با بی حسی

پاسخ

16 − 16 =

Call Now Button