قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

تنبلی تخمدان

زنان به لحاظ فیزیولوژیک و جنسیت با برخی از اختلالات روبرو هستند که مختص جنس مونث است. یکی از خطرناک ترین ِ این اختلالات که سلامت بانوان را تهدید می کند، تنبلی تخمدان است. تنبلی تخمدان یک اختلال جنسی است که باعث ناباروری در زنان می شود. این اختلال را می توان شایع ترین علت ناباروری در بانوان دانست که البته با توجه به پیشرفت های علمی در زمینه ناباروری، این اختلال اغلب درمان می شود. تنبلی تخمدان اشکالی هورمونی است که زنان بارور در سنین ۱۵ تا ۴۴ سال  به آن دچار می شوند.

انواع تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان اصطلاحی است که برای توصیف انواع شرایط پزشکی استفاده می شود که می تواند بر سلامت باروری زنان تأثیر بگذارد. درک انواع مختلف تنبلی تخمدان برای تشخیص و درمان بهتر این بیماری مهم است.

شایع ترین نوع تنبلی تخمدان، نارسایی اولیه تخمدان (POI) است. این وضعیتی است که در آن تخمدان ها قادر به تولید هورمون های کافی مانند استروژن برای حمایت از تخمک گذاری و قاعدگی طبیعی نیستند.
نوع دیگر تنبلی تخمدان شامل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است که با عدم تعادل هورمونی مشخص می شود که می تواند منجر به چرخه های قاعدگی نامنظم، ناباروری و سایر علائم شود.
نارسایی تخمدان می‌تواند ناشی از شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی باشد، یا می‌تواند ناشی از نارسایی زودرس تخمدان باشد، وضعیتی که در آن تخمدان‌ها قبل از سن ۴۰ سالگی از کار می‌افتند.
تنبلی تخمدان نیز می‌تواند ناشی از آندومتریوز باشد. وضعیتی که در آن بافتی که رحم را می پوشاند در خارج از رحم رشد می کند و منجر به درد لگن و ناباروری می شود.

درک انواع مختلف تنبلی تخمدان به منظور تشخیص و درمان مناسب این بیماری مهم است.

تنبلی تخمدان یا pcos یا سندرم تخمدان پلی کیستیک نوعی  بیماری است که در آن تخمدانها برای آزاد سازی تخمک تنبل شده اند.

در شرایط معمول خانم ها به طور ماهانه تخمک گذاری دارند؛ این به گونه ای که یک فولیکول در تخمدان رشد کرده و  تولید هورمون و در نهایت تخمک  از داخل فولیکول، آزاد می‌شود. در خانم هایی که دچار بیماری تخمدان پلی کیستیک هستند اما تخمدان به جای تولید یک فولیکول بزرگ، مقدار زیادی فولیکول کوچک تولید می‌کند و سبب می گردد که  تعادل هورمونی در بدن زنان به هم بخورد و تخمک گذاری از مسیر طبیعی ماهانه خارج شود. از این روست که باروری در این افراد با اشکال روبرو می‌شود.

وقتی صحبت از سلامت باروری زنان می شود، مهم است که از خطرات مرتبط با شرایط خاص آگاه باشیم. یکی از این شرایط تنبلی تخمدان است که در آن تخمدان ها قادر به تولید تخمک یا تخمک گذاری منظم نیستند. این می تواند منجر به مشکلات مختلفی مانند مشکل در بارداری، عدم تعادل هورمونی و حتی ناباروری شود. علائم تنبلی تخمدان شامل سیکل های قاعدگی نامنظم، درد لگن و خونریزی غیر طبیعی است. علاوه بر این، زنان مبتلا به این بیماری ممکن است خستگی، افزایش وزن و نوسانات خلقی را تجربه کنند.

خوشبختانه درمان هایی برای تنبلی تخمدان وجود دارد. این درمان ها ممکن است شامل داروها، تغییر شیوه زندگی و جراحی باشد. داروهایی مانند کلومیفن سیترات می تواند به تحریک تخمک گذاری کمک کند، در حالی که تغییرات سبک زندگی مانند ورزش منظم و خوردن یک رژیم غذایی سالم می تواند به تنظیم هورمون ها کمک کند. جراحی نیز ممکن است برای برخی از زنان یک گزینه باشد، زیرا می تواند به بازیابی تخمک گذاری منظم کمک کند.

توجه به این نکته ضروری است که تنبلی تخمدان یک بیماری پیچیده است و هیچ رویکرد یکسانی برای درمان آن وجود ندارد. مهم است که با پزشک خود در مورد علائم خود و هر گونه درمان احتمالی که ممکن است در دسترس باشد صحبت کنید. با مراقبت و حمایت مناسب، می توان تنبلی تخمدان و علائم مرتبط با آن را مدیریت کرد.

 احتمالا می پرسید علائم تنبلی تخمدان چیست؟

علائم تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان وضعیتی است که می تواند علائم مختلفی ایجاد کند که برخی از آنها می توانند کاملاً جدی باشند. شایع ترین علامت احساس خستگی است که می تواند با علائم دیگری مانند کمبود انرژی، مشکل در تمرکز و مشکل در خواب همراه باشد. علائم دیگر می تواند شامل درد شکم، نفخ، سیکل های قاعدگی نامنظم و افزایش وزن باشد. در برخی موارد تنبلی تخمدان نیز می تواند منجر به ناباروری شود.

علت تنبلی تخمدان به طور کامل شناخته نشده است، اما اعتقاد بر این است که به عدم تعادل هورمونی مربوط می شود. عدم تعادل هورمونی می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله استرس، رژیم غذایی نامناسب و عدم ورزش باشد. علاوه بر این، برخی داروها و شرایط پزشکی نیز می توانند باعث عدم تعادل هورمونی شوند که می تواند منجر به تنبلی تخمدان شود.

اگر هر یک از علائم تنبلی تخمدان را تجربه می کنید، مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. پزشک شما می تواند به تشخیص بیماری کمک کند و یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای فردی شما را توصیه کند. گزینه‌های درمانی ممکن است شامل تغییرات سبک زندگی، مانند ورزش بیشتر و خوردن یک رژیم غذایی سالم، و همچنین داروهایی برای کمک به تنظیم هورمون‌ها باشد. در برخی موارد، جراحی ممکن است برای اصلاح علت زمینه ای این بیماری ضروری باشد.

باید بگوییم در صورت ابتلا به این اختلال فرد ممکن است تا ماه ها هیچ علامتی را احساس نکند.

اما می‌توان گفت که دیگر عوارض آن شامل موارد زیر است؛

 • دیر یا زود شدن عادت ماهانه
 • لکه بینی پیش از عادت ماهانه
 • لکه بینی میان دو عادت ماهانه
 • رشد موهای زائد
 • چاق شدن
 • ریزش مو
 • خونریزی های گاه و بیگاه
 • افسرده شدن به نحوی که دلیل آن را متوجه نمی شوید
 • قطع شدن یکباره عادت ماهانه
 • بروز جوش و آکنه

علایم تنبلی تخمدان در مراحل پیشرفته

 • بروز ناباروری
 • بروز دیابت
 • بروز دیابت بارداری
 • بروز بیماری های قلبی و عروقی
 • بروز سرطان رحم
 • بروز سرطان سینه

علت تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی تخمدان ممکن است عوامل متعددی را در بربگیرد اما به طور کلی می‌توانیم در عناوین ذیل آن را دسته بندی کنیم و بگوییم چرا فرد ممکن است دچار این اختلال شود؛

 • اضافه وزن و چاقی که سبب افزایش هورمونهای استروژن و هورمون های مردانه می گردد
 • عوامل ژنتیکی که شما هرگز آنها را احساس نمی کنید
 • داشتن استرس و اضطراب
 • مشکلات ناشی از بیماری  دیابت و هورمون انسولین
 • بیماری های مرتبط با غده تیروئید
 • اشکالاتی که در  غده فوق کلیه وجود دارند
 • وجود تومورهای مغزی
 • بیماریهایی که به شکل عفونی ومیکروبی در ناحیه لگن و رحم به وجود آمده اند و شما از آنها بی خبر یا باخبرید

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 27 میانگین: 3.6]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

2 thoughts on “تنبلی تخمدان

 1. مهسا ناظری - ژانویه 25, 2021 در 7:51 ب.ظ

  ببخشید دکتر تنبلی تخم دان دارم

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس سریع