قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

علت خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی رحم

صبحت های دکتر مرجان سخایی متخصص زنان و زایمان در قم:

خونریزی غیر طبیعی رحم یک مشکل قابل توجه است و بیش از ۲۰ درصد از ویزیت های ژنیکولوژیک را تشکیل می دهد و مانند خیلی از موارد طبی رویکرد ما با یک شرح حال دقیق آغاز می شود.

علت خونریزی غیر طبیعی رحم

انواع اصطلاحات در این دسته جای می گیرد که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

افزایش حجم خونریزی: ممکن است بیمار از این شکایت داشته باشد که اخیرا حجم خونریزی وی بیشتر شده است. یعنی حجم خونریزی نسبت به سیکل های دیگر افزایش داشته است.

اختلال در فاصله بین دوره های قاعدگی: خونریزی غیر طبیعی رحم می تواند به صورت اختلال در فواصل باشد. به طور عادی در یک خانم از شروع قاعدگی فعلی تا شروع قاعدگی بعدی، فاصله بین پریودی اطلاق می شود که به طور طبیعی بین ۲۱ تا ۳۵ روز است.

اگر طول دوره قاعدگی در این عددها نگنجد، یعنی بیشتر از ۳۵ و کمتر از ۲۱ روز باشد، یک اختلال محسوب شده و باید بررسی شود. پس طول زمان سیکل قاعدگی نیز در دسته خونریزی های غیر طبیعی رحم قرار می گیرد.

لکه بینی در فواصل بین قاعدگی: بیمار از این شکایت می کند که بین دوران پریود دچار لکه بینی می شود. یا اینکه طول دوره پریود او یعنی از زمانی که پریود شروع می شود تا زمانی که تمام شود بیشتر از ۷ روز است.

به طور طبیعی طول دوره پریود بین ۲ تا ۷ روز است. اگر طول دوره پریود بیش از ۷ روز شود باید بررسی شود. یا اینکه بیماری اظهار می کند که پاک شده و بعد از چند روز دچار لکه بینی می شود. در این مواقع نیز باید بیمار توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

پس خونریزی غیر طبیعی رحم شامل طیف گسترده ای از شکایات بیمار می تواند باشد. در مرحله اول یک شرح حال دقیق از بیمار گرفته می شود و اینکه در واقع در چه شرایطی، این خونریزی برای بیمار ایجاد می شود نیز اهمیت دارد.

به طور مثال بیمار عنوان می کند که بعد از برقراری رابطه جنسی دچار خونریزی می شود یا اینکه قبل از این که پریود شروع شود دچار لکه بینی می شود. این اختلال متخصص زنان و زایمان را به سمت تشخیص های خاص می برد.

در ادامه دکتر مرجان سخایی متخصص زنان و زایمان در قم در مورد رویکردهای مختلفی که در قبال خونریزی غیر طبیعی رحم وجود دارد به صورت مختصر توضیح داده شود. و اینکه چه اتفاقی می افتد که یک بیمار دچار خونریزی های غیر طبیعی رحمی می شود. چه مواردی باعث این بیماری می شود و چه مواردی طبیعی و چه مواردی غیر طبیعی است؟ چه مواردی باید بیشتر به آن توجه شود؟

خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی در خانم های مجرد

در دخترانی که تازه به بلوغ رسیده اند و در سنین ۱۲ یا ۱۳ ساله هستند ممکن است شکایت از این باشد که پریود آنها با فواصل طولانی رخ می دهد مثلا هر دو یا سه ماه یک بار این پریود رخ می دهد.

این شکل از پریود برای دخترانی که تازه به بلوغ رسیده اند به مدت ۴ سال نرمال محسوب می شود. چرا که این خانم ها در این سن جوان هستند و طبیعتا تخمک ها نیز جوان هستند و به طور مرتبط تخمک آزاد نمی کنند. به همین دلیل باعث می شود که پریودها طولانی و دیر به دیر باشد.

معمولا این نوع پریود نرمال تلقی می شود و اگر در کنار آن علائم دیگری وجود نداشته باشد، روند درمان به این صورت که بیمار تحت نظر گرفته می شود و باید در سال های آتی برای چکاپ مراجعه کند.

ممکن است در این گروه سنی به علت عدم تخمک گذاری مرتب، پریودها با فواصل کوتاه انجام شود. یعنی فرد اظهار می کند که پریود می شود و بعد از یک هفته دوباره پریود می شود. در این شرایط هم با اینکه از نظر پزشک متخصص زنان نرمال تلقی می شود ولی می توان از سونوگرافی برای ارزیابی کیست تخمدان استفاده کرد. همچنین برای اینکه خانم خون از دست می دهد و دچار فقر آهن می شود، معمولا تدابیر درمانی برای اینجور موارد در نظر گرفته می شود.

خونریزی غیر طبیعی در خانم های متاهل

در خانم هایی که ازدواج کرده اند معمولا با شکایت لکه بینی یا انواع شکایت هایی که در این زمینه است مراجعه می کنند. در اولین تشخیص که بیمار با اختلال خونریزی رحمی به هر شکلی مراجعه می کند، مهم ترین تشخیص بارداری است. بارداری می تواند انواع الگوهای خونریزی را در یک خانم ایجاد کند.

بنابراین خانم هایی با اختلال پریود، لکه بینی طولانی، و یا با حالتی که پریود می شود و دوباره قطعی می شود، مراجعه می کنند، در این مواقع اولین آزمایش، آزمایش بارداری است. در کنار آن آزمایش CBC که بررسی گلبول های خون است و همچنین آزمایش کم خونی و تیروئید نیز درخواست می شود.

این ها مواردی هستند که ممکن است منجر به اختلال زمان پریود و اختلال الگوی پریود شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس ۰۹۱۹۰۶۵۰۷۵۵ و یا ۰۲۵۳۲۹۰۲۸۶۳ مطب دکتر مرجان سخایی تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر مرجان سخایی دیدن فرمایید.

چه عواملی باعث بهم ریختن الگوی پریود می شود؟

علل رحمی شامل موارد زیر است که مختصرا به آن پرداخته می شود:

  • فیبروم ها
  • پولیپ
  • افزایش ضخامت اندومتر ( هیچی پلازید، کانسر )
  • اختلالات هورمونی ( DUB)
  • اندومتریت

ابتدا ارگان های ژنیکولوژیک خانم ها در نظر گرفته می شود. اختلال در نواحی واژن، سرویکس و رحم ممکن است منجر به خونریزی شوند. پس اولین کاری که می توان کرد این است که بیمار را معاینه کرد.

ممکن است علت خونریزی در جداره رحم باشد و یا اینکه در دهانه رحم به صورت زخم، پولیپ، میوم باشد ویا  سلول های اندوسرویس دچار اشکال شده باشند.

در لایه داخلی رحم که اندومتر اطلاق می شود، با سونوگرافی بررسی می شود و ممکن است آن ناحیه دچار انواع ضایعات مثل پولیپ، میوم و یا اینکه افزایش ضخامت اندومتر شده باشد.

پس در مرحله اول آزمایش بارداری و در مراحل بعدی آزمایش دیگر چک می شود و حتما بیمار باید معاینه شود.

خیلی از موارد وجود دارد که بیمار خونریزی یا لکه بینی یا علائم دیگر داشته است و اجازه معاینه نداده و یا به هر دلیلی معاینه نشده و بعد از مدتها مشخص شده است که ضایعه در ناحیه سرویکس بوده و در خیلی از موارد نیز ممکن است سرطان باشد.

بنابراین معاینه در بیمارانی که با خونریزی غیر طبیعی رحم مراجعه می کنند و همچنین آزمایش بارداری و دیگر آزمایش ها بسیار مهم است.

برای بررسی این نواحی نیاز به ابزارهای مخصوص می باشد. در خانم هایی که در سنین باروری (reproductive) هستند و هنوز قدرت بارداری دارند، ممکن است ضایعات مختلفی در دستگاه تناسلی باعث خونریزی شود.

بیشتر بخوانید: درمان خشکی واژن با دستگاه RF ، درمان زگیل تناسلی با لیزر

فیبروم های رحمی

فیبروم های رحم که در جداره رحم هستند می توانند باعث خونریزی شوند که در سونوگرافی خودشان را نشان می دهند و باید تشخیص داده شود که فیبروم ها خوش خیم هستند و نگران کننده نیستند. در همه این موارد نیاز به جراحی وجود ندارد، مگر در مواردی که پزشک تشخیص می دهد.

در نتیجه میوم توده خوش خیم است و اگر تغییر اندازه ندهد و برای بیمار ایجاد مشکلات ادراری یا خونریزی های خیلی شدید نکند، می تواند تا زمان یائسگی تحت نظر قرار بگیرد. زیرا خود به خود با افت هورمون های زنانه میوم هم کوچک می شوند.

پولیپ ها

ضایعات دیگری که می توانند در داخل رحم ایجاد خونریزی کنند، پولیپ ها هستند. پولیپ ها ضایعات خوش خیمی هستند که در اکثر مواقع نگران کننده نیستند. در موارد خاصی که آن هم به تشخیص پزشک طی پروسه هیستروسکوپی درمان می شوند. در هیسترسکوپی که با یک بی هوشی سبک انجام می شود و اگر ضایعه ای وجود داشته باشد با این روش می توان ضایعات را برداشت.

ضایعات دهانه رحم یا سرویکس

افزایش ضخامت اندومتر در شرایط مختلفی ایجاد و منجر به خونریزی غیر طبیعی رحم میشود. به همین علت توصیه می شود خانم ها به صورت سالیانه تست پاپ اسمیر انجام دهند که اگر ضایعات یا سلول ها به سمت بدخیمی رفته باشند، تشخیص داده شوند. سرطان سرویکس از جمله سرطان هایی است که اگر در مراحل اولیه و قبل از اینکه به سرطان رحم برسد، تشخیص داده شود کاملا قابل درمان است.

توصیه می شود که بیماران سالی یکبار برای انجام تست پاپ اسمیر مراجعه کنند تا دهانه رحم آنها بررسی شود و در صورتی که تست پاپ اسمیر مشکل داشته باشد بقیه اقدامات انجام شود.

در خانم هایی که به سنین یائسگی نزدیک می شود ممکن است چهار یا پنج سال قبل از یائسگی دچار اختلالات تخمک گذاری و پریود می شود که با توجه به علائمی که بیمار دارد، مورد بررسی قرار می گیرد.

ضایعات دهانه رحم یا سرویکس

ضایعات دهانه رحم یا سرویکس

اختلالات هورمونی

یکی از شایع ترین مواردی که در سنین باروری بین ۲۰ تا ۴۵ سال وجود دارد و ممکن است باعث خونریزی غیر طبیعی رحم شود، اختلالات هورمونی است. این مورد هم با بررسی پزشک تشخیص داده می شود که در صورت تشخیص اختلال هورمونی توسط پزشک با تجویز داروهای هورمونی مشکل رفع خواهد شد.

خونریزی های بعد از یائسگی

یکی از مواردی که خیلی مهم است خونریزی های بعد از یائسگی است. یعنی بیمار یائسه شده، ۱۲ ماه آمنوره است و پریود نشده، بعد از ۱۲ ماه دچار خونریزی می شود. این مورد بسیار مهم است و باید به پزشک مراجعه کند و بررسی های لازم انجام شود تا دچار ضایعات مشکل دار در رحم نشده باشد.

پس اگر بیمار بعد از ۱۲ ماه که خونریزی نداشته باشد یا آمنوره باشد، دچار لکه بینی و هر ترشح خون آلود شود، حتما باید به پزشک مراجعه کند تا بررسی های لازم انجام شود.

راه های ارتباطی دکتر مرجان سخایی

آدرس مطب: قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم

شماره تماس: ۴-۰۲۵۳۲۹۰۲۸۶۳

صفحه اینستاگرام: https://www.instagram.com/drmarjansakhaee/

پاسخ

2 × 1 =

Call Now Button