قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

زایمان طبیعی یا سزارین؟

زایمان طبیعی

یکی از دغدغه های مادران باردار داشتن زایمان طبیعی بدون درد است. وقتی مادر پس از ۹ ماه انتظار به زمان زایمان نزدیک می شود، در مرحله اول باید آگاهی و شناخت خود را از زمان شروع درد زایمان تا بعد از تولد نوزاد بالا برده تا حسن آرامش و بی خطر بودن زایمان طبیعی را در خود بوجود بیاورد.

نشانه های آغاز زایمان طبیعی

احساس سبکی به خاطر پایین آمدن برآمدگی شکم

این احساس به علت پایین آمدن سر جنین و آماده شدن بدن برای زایمان است. در این زمان شکم مادر باردار پایین تر به نظر می آید تا تنفس بهتری داشته باشید، علت آن این است که جنین به ریه های فشار نمی آورد. این حالت بیشتر در زایمان های اول، چند هفته قبل از زایمان و در بارداری های بعدی، چند روز یا چند ساعت قبل از شروع زایمان بروز می کند.

پاره شدن کیسه آب

پارگی کیسه آب، باعث ایجاد ترشح یا خروج مایع از واژن می شود و امکان دارد ساعت ها قبل از شروع درد زایمان و یا اینکه همزمان با آن اتفاق بیفتد. اکثر مادران باردار ۲۴ ساعت بعد از شروع درد زایمان، نوزاد را بدنیا می آورند. اگر زایمان در این مدت به طور طبیعی انجام نشود، به تشخیص پزشک متخصص زنان و زایمان، به روش القای زایمان، نوزاد را به دنیا خواهد آمد تا از بروز عفونت و عوارض بعد از زایمان برای نوزاد جلوگیری شود.

انقباضات رحمی

با توجه به اینکه انقباض ماهیچه های رحم به صورت متناوب و نامنظم با نزدیک شدن به زمان زایمان یک امر طبیعی بشمار می رود، اما انقباض در فاصله های زمانی کوتاه و منظم نشانه شروع درد زایمان است.

ترشحات به رنگ صورتی و یا آغشته به خون از رحم

خارج شدن ترشحاتی به رنگ صورتی و آمیخته به خون از دهانه رحم که در واقع مخاط مسدود کننده رحم محسوب می شود و تا زمان زایمان دهانه رحم را بسته و از ورود عفونت جلوگیری می کند، ممکن است در روزهای آخر قبل از زایمان یا همزمان با آن دیده شود.

اسهال

یکی دیگر از از نشانه های نزدیک شدن به زمان زایمان، اسهال می باشد.

زایمان طبیعی
زایمان طبیعی
یکی از دغدغه های مادران باردار، زایمان طبیعی بدون درد است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به جراح زیبایی زنان مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس ۰۹۱۹۰۶۵۰۷۵۵ و یا ۰۲۵۳۲۹۰۲۸۶۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر مرجان سخایی دیدن فرمایید.

فواید زایمان طبیعی

۱- نوزاد سالم

بعد از زایمان طبیعی بلافاصله نوزاد در آغوش مادر قرار گرفته و از شیر مادر که به نوعی واکسن نیز محسوب می شود تغذیه می کند که در این صورت رشد بهتری خواهد داشت. بعد از زایمان طبیعی، مادر هرچه زودتر نوزاد را در آغوش بگیرد خونریزی پس از زایمان او کمتر خواهد شد.

۲- جمع شدن رحم

اگر مادر در قسمت انتهایی واژن برشی نداشته باشد، یک تا ۲ ساعت بعد از زایمان طبیعی می تواند بنشیند. اما در صورتی که برش داشته باشد در صورت استفاده از مسکن بعد از ۶ ساعت می تواند بنشیند ولی فعالیت های روزانه را نمی تواند انجام دهد.

۳- حس رضایت

در زایمان طبیعی زنان حس قدرت و رضایت بیشتری دارند.

۴- بهبود سریع

بهبودی در زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین، سریعتر خواهد بود و مادر زمان کمتری را در زایشگاه می ماند. همچنین عضلات بدن زودتر به فرم طبیعی باز می گردند.

۵- کاهش خونریزی

خونریزی در زایمان طبیعی به مراتب کمتر است و احتمال عفونت و آمبولی کاهش پیدا می کند و نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک نیست.

۶- کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع یک

نوزادانی که به روش زایمان طبیعی بدنیا می آیند، ۲۰ درصد کمتر از نوزادانی که به صورت سزارین بدنیا آمده اند به دیابت نوع یک مبتلا می شوند.

۷- شیردهی راحت

نوزادان متولد شده به روش زایمان طبیعی علاقه بیشتری به مکیدن و گرفتن سینه مادر دارند.

۸- احتمال زخم و عفونت کمتر

خطر زخم شدن و عفونت و مشکلاتی مثل پارگی رحم در زایمان طبیعی کمتر است.

۹- مقرون به صرفه بودن

زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین مقرون به صرفه تر است و احتمال مرگ و میر در آن به مراتب کمتر است.

مادران ساکن در شهر قم، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به متخصص زنان و زایمان در قم مراجعه نمایند.

خدمات ارائه شده توسط دکتر مرجان سخایی:

درمان بی اختیاری ادرار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی

متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

2 thoughts on “زایمان طبیعی یا سزارین؟

  1. drsakhaei - سپتامبر 8, 2019 در 6:06 ق.ظ

    سلام خانم دکتر زایمان در آب هم انجام میدین؟

    پاسخ

پاسخ

8 + 2 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button