قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

علت کیست تخمدان

علت کیست تخمدان

کیست تخمدان، در واقع کیسه هایی هستند که با مایعات پر می شوند و یکی از بیماری های شایع در زنان محسوب می شود. این کیست ها زمان تخمک گذاری تخمدان، تولید می شود. این کیست ها ممکن است در یک تخمدان و یا هردو بوجود آید. کیست های تخمدان برخی اوقات آسیبی وارد نمی کند و خود به خود از بین می رود. ولی اگر اندازه آن بزرگ باشد، می تواند بر عملکرد تخمدان تاثیر گذار باشد. این امکان وجود دارد در هر ماه از سیکل قاعدگی یکی از کیست ها پیدا شود.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتردر این مورد به سایت دکتر مرجان سخایی مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس ۰۹۱۹۰۶۵۰۷۵۵ و یا ۰۲۵۳۲۹۰۲۸۶۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر مرجان سخایی دیدن فرمایید.

انواع کیست های تخمدان

در هر ماه هنگام فرایند تخمک گذاری یک فولیکول تشکیل می شود. وقتی تخمک آزاد می شود، فولیکول کوچک می شود و به حالت عادی باز می گردد. اگر فولیکول، پس از تخمک گذاری همچنان به بزرگ شدن خود ادامه دهد یا حتی قبل از تخمک گذاری بزرگ شود، باعث تشکیل شدن کیست می شود. در حالت کلی کیست ها چند نوع مختلف وجود دارد:

کیست جسم زرد

وقتی تخمک از فولیکول آزاد می شود، بدن شروع به تولید هورمون های مورد نیاز جهت باروری می کند. در این زمان فولیکول به جسم زردی تبدیل می شود که اگر مایعات در داخل این فولیکول جمع شوند باعث تشکیل کیست جسم زرد می شود.

کیست فولیکولی

این نوع کیست در اواسط دوره سیکل قاعدگی و زمانیکه فولیکول ها برای تخمک گذاری بزرگ می شوند، ایجاد می شود. هنگامیکه فولیکول باز نمی شود و تخمک آزاد نمی شود، کیست تخمدان ظاهر می شود. همین فولیکول بزرگ شده و به کیست تبدیل می شود.

علت کیست تخمدان

کیست شکلاتی

در این نوع کیست، بافت های طبیعی لایه داخلی رحم یا آندومتر در قسمت های دیگر بدن رشد می کند. این کیست به طور شایع، تخمدان ها، لگن، روده ی بزرگ را درگیر می کند. محتویات این نوع کیست، به رنگ قهوه ای و قرمز است و انتشار بافت های آندومتر به خارج از ناحیه ی لگن، موجب چسبندگی احشا و ارگان ها می شود به همین دلیل به آن کیست شکلاتی می گویند.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان کیست ساز، در نتیجه اختلالات هورمونی بوجود می آید و علت اصلی ناباروری در زنان بشمار می رود. وجود چند کیست در تخمدان ها این سندروم را بوجود می آورد.

کیست درموئید

کیست مویی یا درموئید، در واقع یک تومور خوش خیم است که حاوی خون، چربی، مو، ناخن، استخوان، بافت های تیروئیدی و غضروف است. کیست مویی در سنین تولید مثل در زن ها ایجاد می شود. ممکن این کیست در هر دو تخمدان ایجاد شود و معمولا بدون علائم است. در صورت بزرگ شدن این کیست ها، باعث ایجاد اختلال در جریان خون و چرخش تخمدان می شود.

راه های موثر برای درمان کیست تخمدان

در برخی از کیست ها که در اندازه های بزرگ می باشند، در صورت پاره شدن علائم شدیدی به همراه خواهند داشت. اگر این علائم را در خود مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

  • دل درد و شکم درد مزمن
  • تنگی نفس
  • درد مزمن لگن
  • سرگیچه
  • رطوبت پوست

خانم های قمی برای مشورت می توانند به بهترین جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در قم مراجعه نمائید.

برخی از خدمات دکتر مرجان سخایی:

مراقبت های دوران بارداری

زایمان طبیعی یا سزارین؟

درمان بی اختیاری ادرار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی

متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

سه − 2 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button