قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی چیست؟

شیوه ای از جراحی است که جراح بدون شکافتن گسترده شکم بیمار، به نسوج مورد نیاز دسترسی پیدا می کند. این عمل جراحی، با ایجاد چند سوراخ بر روی شکم و فرستادن ابزاری به محیط مورد نظر صورت می گیرد.

این مجموعه از ابزارها، جراحان را قادر می سازد که همه فعالیت های جراحی را از راه بیرون شکم انجام دهند. برای اولین مرحله مشاهده اعضا و نسوج داخلی، لازم است این روند توسط یک دوربین کوچک انجام می شود. یک میله که داخل لنزهایی تعبیه شده است، تصاویر را با وضوح خیلی بالا روی مانتیور ظاهر می کند. به این ترتیب پزشک معالج می تواند تصاویر داخل شکم را به صورت واقعی و در اندازه بزرگتر و واقعی تر مشاهده کند. اما همانطور که می دانید داخل شکم تاریک است و ارسال تصاویر تاریک و سیاه و ناواضح برای جراح و تیم درمانی کاربردی ندارد. این ابزار طیفی از نور سبز را کنار دوربین قرار داده تا نور لازم را برای وضوح تصویر فراهم کند.

برای بسیاری از جراحی ها می توان عمل لاپارسکوپی را جایگزین عمل باز کرد. برخی از عمل های زیبایی زنان نیز با لاپاراسکوپی انجام می شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به جراح زیبایی زنان مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس ۰۹۱۹۰۶۵۰۷۵۵ و یا ۰۲۵۳۲۹۰۲۸۶۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر مرجان سخایی دیدن فرمایید.

نکته دیگر این است که امحاء و احشاء داخل شکم به طور فشرده داخل شکم قرار گرفته اند و این فشردگی فضای آزاد و مطلوبی را برای فعالیت و حرکت مناسب، ممکن نمی کند. این معضل در جراحی لاپاراسکوپی با انتقال مقداری گاز دی اکسید کربن به داخل شکم رفع می شود در واقع محیط مورد نظر شکم با تزریق حجم مناسبی از گاز دی اکسید کربن و تنظیم حجم و فشار آن آماده حرکت ابزار جراحان می شود.

در طول مدت جراحی لازم است که مایعاتی برای شستشو وارد محیط شود و این مایعات از کنار و نواحی اعضای بدن خارج شود. عملیات ورود و خروج مایعات در محیط مورد جراحی، توسط لوله هایی که به ابزار متصل هستند صورت می گیرد. بازوها ابزاری هستند که، پزشکان آنها را برای جابجایی نسوج بدن و همچنین برش نسوج معیوب، بکار می برند. برش ها توسط دو شاخه کوچک انجام می شود. عملکرد چندگانه این شاخک های رباتیک، توسط یک دستگاه برنامه ریزی و تنظیم می شود. در موارد لازم پزشک با هدایت و تنظیم این دستگاه، خونریزی ناخواسته شریان ها را قطع می کند. در واقع این ابزار ماموریت های متفاوتی را در شاخک های رباتیک تعریف و ایجاد می کند. حرکت بازوها و دوربین ها از راه مجرای سه سوراخ کوچک که بر روی شکم ایجاد می شود صورت می گیرد. هیستروسکوپی هم یک نوع جراحی و یا مشاهده شبیه به لاپاراسکوپی است با این تفاوت که هیستروسکوپی با این ابزار، مستقیماً از راه مجاری رحم انجام می شود.

لاپاراسکوپی چیست؟

مزایای روش لاپاراسکوپی

  • حفظ زیبایی و برش کمتر روی پوست

در این روش سه سوراخ به اندازه ۵ تا ۱۰ میلیمتر ایجاد می شود. تمام جراحی های زنان نظیر کیست تخمدان، برداشتن رحم و یا بستن لوله از این طریق صورت می گیرد.

  • از مزایای دیگر لاپاراسکوپی کوچک بودن جای زخم است.

با توجه به کوچک بودن جای زخم، عوارض و مشکلات بعد از عمل نیز کمتر است.

  • چسبندگی کمتر داخل شکم

یکی از مشکلات پس از عمل جراحی باز، چسبندگی است. اما در لاپاراسکوپی به علت اینکه شکم باز نمی شود و در معرض هوا قرار نمی گیرد و همچین بافت بدن با لوازم عمل تماس ندارد، چسبندگی به مراتب کمتر ایجاد می شود.

  • دوره نقاهت خیلی کوتاه

پس از جراحی به روش لاپاراسکوپی، بیمار می تواند خیلی سریع به زندگی روزمره برگشته و کارهای عادی را انجام دهد.

  • عفونت کمتر
  • درد کمتر
  • مقرون به صرفه بودن داروها

برخی از خدمات دکتر مرجان سخایی:

لابیاپلاستی

تنگ کردن واژن

درمان بی اختیاری ادرار

پاسخ

14 + شانزده =

Call Now Button