قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

هر آنچه لازم است در مورد باد واژن بدانید!

معلوم نیست چه تعداد از زنان نگرانی در مورد باد واژن را دارند. زیرا بسیاری از آنها از خجالت در مورد آن صحبت نمی کنند. دستکاری فیزیکی باعث می شود هوا به داخل و خارج واژن حرکت کند (مثلاً با آمیزش یا با گذاشتن اسپکولوم). باد واژن پس از این فعالیت ها انتظار می رود. با این حال، برخی از زنان عبور هوا با صدای بلند از واژن خود را در مواقع دیگر توصیف می‌کنند و این عبور تصادفی هوا است که معمولاً ناراحت‌کننده گزارش می‌شود.

اولین قدم این است که بدانیم هوا به طور معمول وارد واژن می شود. با استفاده از داده های سی تی اسکن مشخص شده است که ۱۱ درصد از زنان بدون هیچ علامتی مقداری هوا در واژن دارند. هنگام حرکت یا سرفه، هوای واژن به سمت پایین هدایت می شود. اگر عضلات در قسمت باز شدن واژن اندکی به هوا اجازه خروج بدهند، ممکن است صدا ایجاد شود.

باد واژن چیست؟

Queefing زمانی اتفاق می افتد که هوای اضافی از واژن خارج می شود و در نتیجه صدایی شبیه گوز ایجاد می شود. برخلاف گوز واقعی، هیچ بویی ندارد. این زمانی اتفاق می افتد که فرد دارای عضلات کف لگن ضعیف باشد. به دام افتادن هوا در داخل بدن راحت تر است و ماهیچه ها به اندازه کافی قوی نیستند که بتوانند هوای محبوس شده را مهار کنند.

این برگرفته گرفته از اصطلاح انگلیسی-اسکاتلندی “quaff” است. که به معنای پف کردن هوا است، این یک اتفاق طبیعی در بدن زنان است. این عملکرد بدن همچنین زمانی اتفاق می‌افتد که شما در حال انجام فعالیت‌های مربوط به واژن، مانند انجام حرکات یوگا، معاینه فیزیکی از متخصص زنان و یا رابطه جنسی هستید.

علت باد واژن

علت باد واژن

تنها دو منبع هوا/گاز ایجاد کننده نفخ واژن وجود دارد:

  • هوای معمولی که وارد واژن می شود.
  • هوایی که از روده می آید. این به معنای فیستول است، اتصالی بین روده و واژن، که به گاز (و گاهی اوقات مواد مدفوع) اجازه می دهد تا از روده به واژن عبور کند.

برخلاف تصور رایج در بین متخصصین زنان، عفونت واژن باعث باد واژن نمی شود. در حالی که باکتری‌های سازنده گاز وجود دارند، اینها معمولاً پاتوژن‌های واژن نیستند و گازی که تولید می‌کنند در بافت‌های واقعی بدن است، بنابراین از واژن فرار نمی‌کند.

درمان چیست؟

رد کردن فیستول بسته به جایی که به فیستول مشکوک است (روده کوچک، روده بزرگ یا پایین در مقعد). ممکن است به یک جراح کولورکتال، سی تی اسکن یا عکس برداری با اشعه ایکس خاص نیاز داشته باشید. زنان مبتلا به بیماری التهابی روده، جراحی قبلی در آن ناحیه، دیورتیکولیت (نوعی عفونت روده) و پرتودرمانی در معرض بالاترین خطر فیستول هستند، اما ممکن است پس از زایمان طبیعی نیز اتفاق بیفتد. اگر فیستول باشد، درمان آن جراحی است.

اگر فیستول نباشد، آیا کاری وجود دارد که بتوان انجام داد زیرا هوا یک پدیده بیولوژیکی طبیعی است؟

برخی فیزیوتراپی را برای عضلات کف لگن پیشنهاد می‌کنند (هیچ کارآزمایی تصادفی وجود ندارد، اما اگر واژن از عضلات کف لگن حمایت نمی‌کند، ممکن است هوای بیشتری وارد شود، بنابراین تقویت عضلات ممکن است کمک کند). گزینه دیگر پساری است که از جمع شدن کامل واژن در حالت استراحت جلوگیری می کند. در حالی که این مانع از ورود هوا نمی شود، ممکن است از ایجاد صدا در هنگام خروج هوا از واژن جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: درمان سریع و فوری شل شدن و گشادی واژن

۲۰ نکته در مورد باد واژن

تا به حال به این فکر کرده اید که کویفینگ چگونه کار می کند؟ آیا نمی دانید که آیا کوف زدن به طور منظم بی خطر است یا خیر؟ در زیر برخی از حقایق جالب در مورد باد واژن آورده شده است.

این کاملا طبیعی است و شما نباید از این بابت خجالت بکشید!

یک انگ در مورد queefing وجود دارد، زیرا این موضوع در کلاس های مربوط به رابطه جنسی یا بهداشت ما مورد بحث قرار نمی گیرد. برخی حتی فکر می کنند که این “خشن” است و تنها زنان “کثیف” گاز را از واژن خود آزاد می کنند. با این حال، اینطور نیست، زیرا برای یک زن عادی است که در مقطعی از زندگی خود باد واژن داشته باشد. به یاد داشته باشید که بدن ما صداهای خنده داری می دهد.
اگر در حین رابطه جنسی صدای خنده دار می شنوید، بخندید، زیرا این یک عملکرد طبیعی بدن است! بله، ممکن است برای چند ثانیه ناخوشایند باشد، اما فقط به آن بخندید و سپس به عمل خود ادامه دهید. این باعث می شود که رابطه جنسی برای هر دو طرف لذت بیشتری داشته باشد.

باد واژن کاملا بی ضرر است!

اگر از این می ترسید که کویفینگ نشانه این است که شما دارای مشکلات سلامتی زنان هستید، نگران نباشید، زیرا فقط هوا از کانال واژن شما عبور می کند. این می تواند به این معنی باشد که احتمالا کف لگن ضعیف تری داشته باشید. اگر به طور منظم کوئف می کنید، تمرینات کگل را در نظر بگیرید.

صداها از لابیا ماژور می آیند.

آیا می دانستید که صدای queefing توسط ارتعاشات در لابیا ماژور یا معمولا به عنوان لب های واژن تولید می شود؟ شبیه صدای عبور گاز است که توسط گونه های باسن هنگام خروج هوا از مقعد ایجاد می شود.

شما نمی توانید باد واژن را کنترل کنید.

یکی از تصورات غلط رایج در مورد کویف کردن این است که آنها با بویی همراه هستند، درست مانند بادی که از مقعد خارج می شود. با این حال، اینطور نیست، زیرا هوای اضافی آزاد شده در واژن معمولی است. هیچ گازی مانند گازهایی که از مقعد وارد می شود وجود ندارد.

همچنین در مقایسه با گاز مقعد غیر قابل کنترل است، زیرا اسفنکتر مقعدی بسیار سفت‌تر و بهتر است. بنابراین شما نمی توانید آن را کنترل کنید و آن را رها می کنید.

توجه داشته باشید که ممکن است از نظر آناتومیکی بیشتر از سایر افراد دارای واژن مستعد باد واژن باشید.

برخی از عوامل باعث می‌شوند که شما بیش از حد معمول کوییف کنید، مانند زمانی که در پریود یا تخمک‌گذاری هستید. در این مواقع کف لگن شما ضعیف تر می شود. همچنین، اگرچه اشاره کرده‌ایم که کویف کردن می‌تواند به معنای ضعیف بودن کف لگن باشد، اما لزوماً به این معنا نیست که هرکسی که کویف می‌کند کف لگن ضعیفی دارد. این ممکن است هرازگاهی اتفاق بیفتد، چه آن فرد تازه زایمان کند یا نه، یا اگر سال‌هاست کگلز را انجام داده باشد.

کویفینگ معمولا در حین رابطه جنسی اتفاق می افتد.

اگر فکر کرده اید که چرا در حین رابطه جنسی فقط باد وازن دارید، حرکات جنسی می تواند به بیرون راندن هوای محبوس شده کمک کند. همچنین، پوزیشن‌های جنسی که زنان را قادر می‌سازد پاهای خود را باز کرده و واژن خود را در معرض دید قرار دهند، مانند استایل سگی، می‌تواند باعث کویف بیشتر شود.

باد واژن در حین خودارضایی هم اتفاق می افتد.

بله، کویفینگ در حین خودارضایی  نیز امکان پذیر است، مخصوصاً اگر جلسات سکسی شامل نفوذ به کانال واژن شما باشد. هنگامی که دیلدو یا ویبراتور را به داخل واژن وارد می‌کنید، مقدار کمی هوا به داخل واژن شما فشار می‌آورد. هنگامی که هوای کوچک داخل آن جمع می شود، هوای اضافی از واژن شما خارج می شود.

اگر می خواهید احتمال باد را به حداقل برسانید، می توانید سعی کنید کف لگن خود را تقویت کنید.

آیا می خواهید باد واژن را کاهش دهید؟ تقویت کف لگن یکی از موثرترین راه ها برای کاهش آن است. این می تواند به جلوگیری از ورود هوا به داخل واژن، که عامل اصلی باد است، کمک کند. برای انجام این کار، می توانید با تمرینات کگل شروع کنید، که در آن عضلات کف لگن خود را فشرده و رها می کنید.

اگر این مفهوم برای شما تازگی دارد انجام این تمرین ساده را پیشنهاد می کنیم. در هنگام ادرار کردن سعی کنید ادرار خود را متوقف کنید. اقدامی که برای جلوگیری از ادرار کردن خود انجام می دهید همان کگل است. با مجموعه های سریع کگل شروع کنید، سپس در نهایت به جلسات طولانی تر بروید. استفاده از توپ های کگل برای تقویت عضلات کف لگن نیز مفید است.

اگر باد واژن همراه با ادرار دردناک و کمردرد باشد، ممکن است به اختلال عملکرد کف لگن مبتلا شده باشید.

اگر هرازگاهی در حال کویف کردن هستید، جای نگرانی ندارید. اما اگر در حالی که ادرار دردناک، کمردرد، اختلال در حرکات روده و سایر علائم مشکوک را تجربه می‌کنید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. ممکن است یک بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد، و باید فورا آن را درمان کنید.

باتوجه به چرخه قاعدگی، ممکن است بیشتر مستعد باد واژن باشید.

چرخه قاعدگی شما می تواند روی کیف شما تاثیر بگذارد. کارشناسان گزارش کرده اند که عضلات کف لگن در مرحله لوتئال چرخه (نیمه دوم چرخه قاعدگی) یا درست پس از تخمک گذاری در قوی ترین حالت خود هستند. همچنین بعضی شواهد نشان می‌دهد زنان در دوره‌های قاعدگی یا در زمان‌های خاصی از چرخه قاعدگی‌شان، هنگام داشتن رابطه جنسی، بیشتر دچار خروج باد واژن می‌شوند.

ممکن است باتوجه به سابقه زایمان نیز احتمال باد واژن بیشتر باشد.

زایمان همچنین می‌تواند بر شیوه‌ کویف کردن شما تأثیر بگذارد. پس از زایمان، کانال واژن کشیده و دچار گشادی واژن می شود و ممکن است مدتی طول بکشد تا به حالت طبیعی خود بازگردد. به دلیل هورمون هایی که باعث شل شدن بافت همبند آنها می شود، ممکن است برای زنان شیرده بیشتر طول بکشد. پس از آن می تواند منجر به queefing مکرر شود.

خبر خوب این است که موقتی است. پس از ۱ تا ۲ ماه، واژن شما باید به حالت طبیعی خود بازگردد، و باید کمتر دچار باد شود. اگر نه، در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید. همچنین می توانید تمرینات کگل را برای تسریع روند بهبودی امتحان کنید.

استفاده از ژل ها برای کنترل کردن باد واژن

استفاده از روغن زیاد می تواند به معنای تاخیر افتادن باد باشد.

به قول معروف، لوب دوست شماست! استفاده از روان کننده شخصی می تواند دیواره های واژن را در کنار هم نگه دارد، بنابراین هوای محبوس شده مدت بیشتری در داخل باقی می ماند. حباب های هوا در نهایت واژن شما را بیرون می زند، اما به احتمال زیاد پس از اتمام کار یا بعد از عمل، این اتفاق می افتد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.3]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
تماس سریع