قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

بارداری با یک لوله رحم

لوله های فالوپ یک جفت لوله هستند که تخمک ها پس از عبور از آن به رحم می رسند. هر ماه، طی فرآیندی به نام تخمک گذاری، یکی از تخمدان ها تخمکی را آزاد می کند که به سمت لوله های فالوپ حرکت می کند، جایی که ممکن است توسط اسپرم بارور شود یا نشود. اگر جراحی لگن به دلیل عفونت، تومور یا حاملگی خارج از رحم قبلی انجام داده اید. ممکن است تنها یک لوله فالوپ داشته باشید. گاهی اوقات، برخی از زنان تنها با یک لوله به دنیا می آیند. این افراد همواره سوال می پرسند که: آیا بارداری با یک لوله رحم امکان پذیر است؟

نقش لوله های فالوپ در بارداری

لوله های فالوپ مجاری باریکی هستند که در دستگاه تناسلی زنانه از تخمدان ها به رحم منتهی می شوند. این لوله ها با قطر حداکثر نیم اینچ، نقش اساسی در روند لقاح دارند.

در طول تخمک گذاری، یک تخمک از تخمدان خارج می شود و به سمت لوله فالوپ حرکت می کند. در طول مسیر، ممکن است با اسپرم روبرو شود. لقاح گاهی در یکی از لوله های فالوپ انجام می شود. سپس، تخمک مسیر خود را به سمت رحم ادامه می‌دهد. جایی که تخمک بارور شده می‌تواند لانه گزینی کرده و رشد کند.

اگر یک یا چند لوله فالوپ مسدود شده باشد، می تواند از پایین آمدن تخمک به داخل رحم جلوگیری کند. و نگذارد اسپرم به تخمک برسد.

تلاش برای باردار شدن با یک لوله فالوپ

به طور معمول، زن با ۲ لوله فالوپ متولد می شود که برای انتقال تخمک های بالغ از تخمدان ها که به رحم می روند و سپس به لوله فالوپ می رسند، شناخته می شود. حتی اگر یک لوله وجود داشته باشد، همچنان می تواند همان عملکرد را انجام دهد. بنابراین، اگر لوله های فالوپ به دلیل موارد زیر مسدود شده باشد:

  • حاملگی خارج از رحم قبلی
  • ضربه و تروما
  • جای زخم یا اسکار

شانس بارداری شما تحت تأثیر قرار نمی گیرد زیرا بسیاری از نقش های دیگر نقش مهمی را ایفا می کنند. وقتی با بهترین متخصص زنان و زایمان در قم صحبت می‌کنید، او به شما کمک می‌کند که همه چیز را در مورد انسداد لوله فالوپ بهتر بفهمید.

چه عواملی احتمال بارداری را با یک لوله فالوپ تعیین می کند؟

اگر یک لوله فالوپ دارید، هنوز هم می‌توانید باردار شوید و عوامل خاصی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید مانند:

سن شما برای باروری مناسب است

سن در مورد کیفیت تخمک تفاوت زیادی ایجاد می‌کند و این شامل شانس شما برای بارداری نیز می‌شود. در صورتی که شما فقط یک لوله فالوپ دارید و در سن ۴۰ سالگی اقدام به بارداری می کنید، ممکن است مشکلاتی را تجربه کنید. اگر ۳۵ ساله هستید و یک لوله درست کار می کند، بهتر است با پزشک صحبت کنید تا بفهمید چه چیزی می تواند شانس باروری شما را بهبود بخشد.

تخمک گذاری شما به صورت طبیعی است

 به طور معمول، چرخه قاعدگی حدود ۲۱ تا ۳۵ روز است که به معنای منظم بودن تخمک گذاری است. در صورت پریودهای نامنظم، این امکان وجود دارد که مشکل خاصی وجود داشته باشد و باید با پزشک متخصص زنان و زایمان وقت بگیرید. شما باید با متخصص زنان صحبت کنید تا بفهمید که راه ایده آل برای پیگیری پنجره باروری و تخمک گذاری شما چیست.

داشتن یک لوله فالوپ همراه با کیفیت پایین تخمک می تواند در سفر شما برای باردار شدن چالش هایی ایجاد کند.

یک لوله فالوپ به اندازه کافی سالم دارید

جای نگرانی نیست! حتی اگر یکی از لوله ها سالم نباشد تا زمانی که لوله دیگر به راحتی کار می کند. برای اطمینان از همین امر، باید خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که لوله فالوپ شما به درستی کار می کند. اسپرم و تخمک باید مسیر مناسبی داشته باشند تا بتوانند با خیالی آسوده به مقصد مورد نظر بروند و شانس باروری شما امکان پذیر است.

بنابراین، این به چه معناست؟

لوله های فالوپ به دلیل قابلیت تحرک و فعال بودن در سیستم تولید مثل شناخته شده اند. در صورتی که یکی از لوله ها شکسته شود، لوله دیگر می تواند مانند معمول عمل کند. و تخمک را که می تواند با اسپرم ملاقات کند را برداشته و منجر به تشکیل جنین شود.

سلامتی شما خوب است و هیچ مشکلی در باروری وجود ندارد

مهم این است که سلامتی شما خوب باشد یا مشکل ناباروری در شما تشخیص داده نشده است. اگر اینطور باشد، در رابطه با لقاح مشکل ایجاد می شود. بنابراین، مطمئن شوید که پرچم قرمز را درک کرده‌اید. و سپس تشخیص داده شده و آزمایش شوید. به عنوان مثال، زنان مبتلا به اندومتریوز خفیف در معرض خطر نارسایی لوله ها یا اسکار هستند. در چنین شرایطی، ضروری است که خود را تحت درمان قرار دهید، در غیر این صورت منجر به عوارض بعدی می شود.

بارداری با IVF

برخی از زنان با تنها یک لوله فالوپ ممکن است برای باردار شدن نیاز به درمان باروری داشته باشند. لقاح آزمایشگاهی (IVF) اغلب در مواردی توصیه می شود که زنان تقریباً یک سال برای باردار شدن بدون موفقیت تلاش می کنند. IVF به طور کامل نقش لوله های فالوپ را دور می زند و گزینه خوبی برای بارداری با یک لوله رحم است.

نتیجه گیری

اگر یکی از لوله ها مسدود شود در حالی که لوله دیگر سالم باشد، احتمال بارداری خوب است. اگر فقط چند چسبندگی وجود داشته باشد، احتمال بارداری همچنان خوب است. زمانی که چسبندگی زیاد بین تخمدان ها و لوله ها وجود دارد، احتمال باردار شدن مطلوب نیست. هنگامی که یک لوله با آب پر می شود و دیواره های لوله نازک می شود، نتیجه بارداری ضعیف است. در شرایطی که بارداری مساعد نیست، پزشک گزینه‌های جایگزینی مانند فناوری کمک باروری (IVF) را برای بارداری ارائه می‌دهد.

بارداری با یک لوله رحم امکان پذیر است، اگرچه آنها باید سالم و در وضعیت مناسب باشند. اگر شما هم در همین شرایط هستید و نمی‌دانید که در مرحله بعد چه کاری انجام دهید، حتماً با بهترین متخصص زنان و ناباروری مشورت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.6]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس سریع