قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

دلایل خونریزی واژن چیست و چه موقع خونریزی واژینال، غیر طبیعی محسوب می شود؟

خونریزی واژینال را می توان به عنوان خونریزی از واژن توصیف کرد. منشا آن می تواند دهانه رحم، رحم یا خود واژن باشد. خونریزی طبیعی واژینال جریان خون منظم از رحم است و به عنوان منوره نیز شناخته می شود. این چیزی است که در قاعدگی اتفاق می افتد. در بیشتر مواقع پریودهای شما شروع می شود و بدون دردسر زیاد به پایان می رسد. اما اگر مانند اکثر زنان هستید، خونریزی واژن در خارج از قاعدگی، و خونریزی شدیدتر از حد معمول در طول دوره قاعدگی، می تواند باعث نگرانی شود. اگر از مشکلات خونریزی مداوم رنج می برید، برای ارزیابی کامل به بهترین متخصص زنان و زایمان در قم مراجعه کنید. تا مطمئن شوید که هیچ اختلال زمینه ای باعث این مشکل نمی شود.

خونریزی واژینال

خونریزی واژینال

زنان در طول دوره قاعدگی خود هر ماه خونریزی طبیعی واژینال را تجربه می کنند که می تواند بین ۱ تا ۷ روز طول بکشد. اگر در مواقع دیگر متوجه خونی از واژن خود شدید یا در طول دوره قاعدگی خونریزی دارید که باعث نگرانی شما می شود، باید با پزشک خود مشورت کنید، زیرا خونریزی واژینال می تواند نشانه عفونت یا سایر مسائل پزشکی باشد.

خونریزی طبیعی واژن

خونریزی واژینال به اصطلاح “طبیعی” بین زنان بسیار متفاوت است و می تواند در مراحل مختلف زندگی برای شما متفاوت باشد. به طور کلی، همه زنان تقریباً یک بار در ماه – تقریباً هر ۲۱ تا ۳۵ روز – یک دوره قاعدگی را تجربه می کنند و بین ۱ تا ۷ روز طول می کشد.

خونریزی طبیعی واژن

نوجوانان و زنانی که به دوران یائسگی نزدیک می شوند، بیشتر احتمال دارد قاعدگی های نامنظم داشته باشند، به این معنا که فاصله بین قاعدگی ها کمتر از ۲۱ روز یا بیشتر از ۳۵ روز است و طول این فاصله می تواند ماه به ماه تغییر کند. همچنین برای زنان ۳۰ تا ۵۰ ساله معمولاً عادت ماهانه های سنگین وجود دارد. برخی از انواع پیشگیری از بارداری هورمونی همچنین می‌توانند باعث تغییر فراوانی و سنگینی دوره‌های قاعدگی شما شوند، همچنین تغییرات بزرگی در زندگی شما مانند ترک خانه یا قطع رابطه با شریک زندگی‌تان ممکن است. گاهی اوقات رویدادهای استرس زا در زندگی باعث می شود که شما یک دوره پریود را به طور کامل رد کنید.

خونریزی مکرر در یک ماه، یا خونریزی بین دوره های قاعدگی برای چندین ماه، طبیعی تلقی نمی شود. خونریزی بعد از رابطه جنسی، صرف نظر از سن شما، همیشه باید با پزشک خود در میان گذاشته شود. دلایل احتمالی زیادی برای خونریزی بین دوره‌های قاعدگی وجود دارد و بیشتر آنها جدی نیستند. اما اگر بین دوره‌های قاعدگی خونریزی کردید، باید با متخصص زنان و زایمان صحبت کنید. زیرا گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ای از موارد جدی باشد. اگر در هر زمان از بارداری خونریزی از واژن داشتید، همیشه باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

خونریزی غیر طبیعی واژن

درست مانند همه زنانی که پریود می‌شوند، تقریباً همه زنان حداقل یک بار خونریزی واژینال نامنظم یا غیرطبیعی مانند لکه بینی بین دوره‌های قاعدگی را تجربه می‌کنند.

خونریزی واژینال هر زمانی که خونریزی خارج از دوره قاعدگی معمولی خود را تجربه کنید. زمانی که عادت ماهانه شما سنگین‌تر (یا سبک‌تر) از آنچه عادت کرده‌اید. و زمانی که خونریزی واژینال قبل از بلوغ، در دوران بارداری یا بعد از یائسگی داشته باشید، غیرطبیعی در نظر گرفته می‌شود.

در بیشتر مواقع، خونریزی واژینال به این معنی نیست که شما یک بیماری زمینه ای جدی دارید. به عنوان مثال، شما می‌توانید بین دوره‌های قاعدگی، زمانی که تخمک‌گذاری می‌کنید، اگر دستگاه داخل رحمی (IUD) دارید، و زمانی که داروهای خاصی مانند قرص‌های ضدبارداری مصرف می‌کنید، خونریزی را تجربه کنید.

علت خونریزی غیرطبیعی واژن

علت خونریزی غیرطبیعی واژن
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • عفونت یا التهاب اندام های لگنی
 • بیماری های مقاربتی (STD)
 • فیبروم یا پولیپ رحم
 • اندومتریوز
 • بیماری تیرویید
 • قبل از یائسگی
 • انواع خاصی از سرطان
 • عدم تعادل هورمونی
 • بارداری خارج رحمی یا سقط جنین
 • استرس یا ورزش شدید
 • تغییرات وزن قابل توجه

گاهی اوقات علت اصلی خونریزی غیرطبیعی واژن ممکن است نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر خونریزی غیرطبیعی شما ناشی از یک STD باشد، ممکن است به آنتی بیوتیک یا درمان دیگری نیاز داشته باشید تا خونریزی را متوقف کنید و مطمئن شوید که از عوارض بعدی رنج نمی برید.

درمان خونریزی غیرطبیعی واژن

پزشک ابتدا علت اصلی خونریزی غیرطبیعی واژینال را پیدا می کند. سپس با توجه به آن درمان را شروع می کند. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد.

 • دارو
 • استفاده از قرص های ضد بارداری یا دستگاه های داخل رحمی آزاد کننده هورمون.
 • آمبولیزاسیون فیبروم رحم (UFE). در این روش کم تهاجمی که توسط یک دوربین اشعه ایکس به نام فلوروسکوپ هدایت می‌شود، ذرات ریز از طریق یک کاتتر به شریان‌های رحمی تزریق می‌شوند که خون را به فیبروم‌ها می‌رسانند، جریان خون را مسدود می‌کنند و باعث کوچک شدن فیبروم‌ها می‌شوند.
 • ابلیشن آندومتر. با هدایت یک لوله باریک با نور با یک دستگاه دید در انتهای آن (به نام هیستروسکوپ)، پوشش رحم با استفاده از لیزر یا سایر ابزارهای تخصصی که گرما، انجماد، انرژی مایکروویو یا جریان های الکتریکی تولید می کنند، از بین می رود.
 • میومکتومی، برداشتن فیبروم با جراحی.
 • اتساع و کورتاژ (D&C). روشی که در آن بافت آندومتر به آرامی از رحم خراشیده یا ساکشن می شود.
 • هیسترکتومی. یک روش جراحی که در آن رحم برداشته می شود.
علت خونریزی در اوایل بارداری

علت خونریزی واژن در بارداری

بسیاری از خانم ها در دوران بارداری مقداری خونریزی واژینال دارند. برخی از مطالعات نشان می دهد که ۲۰ تا ۳۰ درصد از زنان باردار در حین بارداری درجاتی از خونریزی واژینال را تجربه می کنند. خونریزی واژینال در دوران بارداری در دوقلوها و سایر حاملگی های چند قلویی بیشتر از حاملگی های تک قلو (بارداری با یک جنین) شایع است.

گاهی اوقات زنان در دو هفته اول بارداری، معمولا در حوالی دوره قاعدگی مورد انتظار، خونریزی بسیار کمی را تجربه می کنند. گاهی اوقات به این خونریزی خفیف «خونریزی لانه گزینی» نیز گفته می شود. پزشکان به طور قطع نمی‌دانند چه چیزی باعث این خونریزی می‌شود، اما ممکن است در نتیجه کاشت تخمک بارور شده در دیواره رحم رخ دهد.

میزان خونریزی، مرحله بارداری و هر گونه علائم مرتبط می تواند به تعیین علت خونریزی واژینال در بارداری کمک کند. در حالی که خونریزی واژینال در بارداری همیشه به معنای وجود مشکل در بارداری نیست، زنانی که در دوران بارداری دچار خونریزی می شوند باید توسط پزشک بررسی شوند.

شرایط پزشکی مزمن و مصرف دارو نیز می تواند با خونریزی واژینال در دوران بارداری مرتبط باشد.

علت خونریزی واژن بعد از رابطه

خونریزی واژینال ممکن است در حین یا بعد از رابطه جنسی به دلایلی رخ دهد از جمله:

 • صدمات وارده به دیواره واژن (باز شدن به واژن) در حین مقاربت
 • عفونت ها (به عنوان مثال سوزاک، کلامیدیا، عفونت های مخمری) می توانند علت خونریزی واژن پس از مقاربت باشند.
 • کاهش سطح استروژن در زنان یائسه ممکن است باعث نازک شدن دیواره واژن شود و به راحتی ملتهب یا عفونی شود و این تغییرات می تواند با خونریزی واژینال بعد از مقاربت همراه باشد.
 • ضایعات آناتومیکی مانند تومورها یا پولیپ های دهانه رحم یا دیواره واژن ممکن است منجر به خونریزی واژن در حین یا پس از مقاربت شوند.

خونریزی غیر طبیعی بعد از پریودی

هورمون های زنانه برای تخمک گذاری ضروری هستند. بعضی شرایط با عملکرد این هورمون ها تداخل پیدا می کنند. به عنوان مثال، بسیاری از شرایط یا شرایط ممکن است باعث الیگومنوره (کاهش تعداد دوره‌های قاعدگی و یا میزان جریان نسبت به معمول) شوند، مانند:

 • اگر زنی به بیماری های مزمن پزشکی مبتلا باشد یا تحت استرس پزشکی یا روحی قابل توجهی باشد، ممکن است دوره های قاعدگی خود را از دست بدهد.
 • عملکرد نادرست بخش خاصی از مغز که هیپوتالاموس نامیده می شود، می تواند باعث الیگومنوره شود.
 • بی اشتهایی عصبی یک اختلال خوردن است که با لاغری بیش از حد همراه است که پیامدهای پزشکی جدی و همچنین الیگومنوره یا آمنوره (عدم قاعدگی) را به همراه دارد.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO، PCOS، POS) یک مشکل هورمونی است که باعث می شود زنان علائم مختلفی داشته باشند که شامل نامنظم شدن یا عدم قاعدگی، آکنه، چاقی، رشد موهای زائد و نازایی شوند.

نتیجه گیری

 • خونریزی واژینال به طور معمول حدود یک بار در ماه در طول دوره قاعدگی زنان رخ می دهد و بین ۱ تا ۷ روز طول می کشد.
 • علل شایع خونریزی واژینال بین پریودها عفونت، آسیب و استفاده از روش های پیشگیری از بارداری هورمونی است.
 • خونریزی بین قاعدگی ها بسیار شایع است و برای اکثر خانم ها در مقطعی از زندگی اتفاق می افتد.
 • قاعدگی های سنگین، خونریزی های مکرر بین قاعدگی ها یا خونریزی بعد از رابطه جنسی باید همیشه با پزشک خود در میان گذاشته شود، زیرا می توانند نشانه ای از شرایط پزشکی جدی باشند.
 • برای بررسی علت خونریزی واژن از معاینه فیزیکی، سواب و سونوگرافی استفاده می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس سریع