قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

علت طولانی شدن عفونت واژن

عفونت واژن

یک واژن طبیعی و سالم دارای مقداری باکتری و مخمر است که در واژن قرار گرفته اند. اینها در هماهنگی با یکدیگر و بدن انسان هستند. این به حفظ PH طبیعی واژن کمک می کند اما باعث عفونت نمی شود. با این حال، برخی از چیزها می توانند محیط واژن را تغییر دهند. و منجر به رشد بیش از حد باکتری ها یا مخمرها و ایجاد علائم شوند. همچنین ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی، مصرف بیش از حد برخی داروها، بارداری و شیردهی، استفاده از مواد آرایشی، شستشوی مکرر و زیاد و غیره به عفونت واژن مبتلا شوید.

عفونت واژن یکی از شایع ترین مشکلاتی است که اندام های تناسلی زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. این عفونت ها نه تنها ناراحت کننده هستند، بلکه در صورت درمان نشدن می توانند بر باروری زنان تأثیر بگذارند. اگر مشکوک هستید که آلوده هستید یا از عفونت واژن رنج می برید، ضروری است که به بهترین متخصص زنان و زایمان در قم مراجعه کنید.

مروری بر عفونت های واژن

طیف گسترده ای از عفونت ها وجود دارد که می تواند اندام تناسلی زنانه را تحت تاثیر قرار دهد. عفونت‌های واژن ممکن است توسط قارچ‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها یا انگل‌هایی که در فرج و واژن زنان یافت می‌شوند، ایجاد شوند. بیشتر این عفونت ها به صورت علائمی مانند درد، خارش یا ترشح ظاهر می شوند. تولید ترشحات واژینال در دوره های مختلف چرخه تولید مثل اغلب طبیعی و سالم است.

با این حال، تغییر غیرطبیعی در بوی رنگ و قوام ترشحات در کنار سایر علائم ممکن است نشانه عفونت واژن باشد. بسیاری از این عفونت ها شدید نیستند و به راحتی قابل درمان هستند. با این حال، عفونت‌های شدیدی که درمان نشده رها می‌شوند، می‌توانند اثرات نامطلوبی بر سلامت تولید مثل داشته باشند. برخی از شایع ترین عفونت های واژن به شرح زیر است:

 • عفونت قارچی واژن
 • واژینوز باکتریایی
 • تریکومونیازیس

علت عفونت واژن

باکتری‌ها، مخمرها، ویروس‌ها و مواد شیمیایی موجود در کرم‌ها، اسپری‌ها یا حتی لباس‌ها می‌توانند باعث واژینیت شوند. گاهی اوقات، واژینیت از ارگانیسم‌هایی که بین شرکای جنسی منتقل می‌شوند، رخ می‌دهد. علاوه بر این، محیط واژن تحت تأثیر تعدادی از عوامل مختلف از جمله سلامت زن، بهداشت فردی، داروها، هورمون ها (به ویژه استروژن) و سلامت شریک جنسی او قرار می گیرد. اختلال در هر یک از این عوامل می تواند واژینیت را تحریک کند.

عفونت قارچی واژن

عفونت‌های مخمری زمانی اتفاق می‌افتد که یک قارچ معمولی واژن به نام کاندیدا رشد بیش از حد داشته باشد و علائمی از جمله خارش واژن، سوزش و ترشحات سفید و جمع‌شده را ایجاد کند.

در حالی که تقریبا هر زنی در طول زندگی خود عفونت قارچی را تجربه می کند، عوامل خطر رایج نیز شامل مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی، بارداری، استفاده از روش های پیشگیری از بارداری هورمونی و دیابت کنترل نشده است. عفونت‌های قارچی را می‌توان با داروهای ضد قارچ خوراکی یا موضعی درمان کرد.

واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی (BV) عدم تعادل بین باکتری های طبیعی است که در واژن زندگی می کنند. این می تواند باعث خارش واژن و همچنین ترشحات خاکستری و با بوی ماهی شود. سالانه بیش از ۲۰ میلیون زن مبتلا به BV تشخیص داده می‌شوند که آن را شایع‌ترین علت واژینوز برای زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله می‌کند.

عوامل خطر برای ابتلا به BV شامل دوش گرفتن، داشتن شرکای جنسی متعدد، استفاده از محصولات معطر واژینال و سیگار کشیدن می باشد. BV را می توان با آنتی بیوتیک های خوراکی یا با یک ژل آنتی بیوتیکی واژینال درمان کرد.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یک عفونت مقاربتی (STI) است که توسط تک یاخته های تک سلولی Trichomonas vaginalis ایجاد می شود. علائم شامل خارش و سوزش واژن، ترشحات واژن، سوزش همراه با ادرار و درد در هنگام مقاربت می باشد.

درمان تریکومونیازیس با آنتی بیوتیک های خوراکی انجام می شود. مهم است که شریک زندگی خود را نیز تحت درمان قرار دهید، زیرا هم مردان و هم زنان ممکن است به تریکوموناس مبتلا شوند.

کلامیدیا

کلامیدیا یک بیماری مقاربتی باکتریایی است که می تواند باعث سوزش همراه با ادرار، سوزش واژن و ترشحات واژن شود. در صورت درمان نشدن، کلامیدیا می تواند منجر به بیماری التهابی لگن (PID) شود، یک عفونت جدی دستگاه تناسلی زنانه که می تواند باعث درد لگن، تب و زخم لوله های فالوپ شود که می تواند باعث ناباروری شود.

کِلامیدیا با آنتی بیوتیک های خوراکی درمان می شود. کلامیدیا همیشه علائمی ایجاد نمی کند، بنابراین مهم است که در حین فعالیت جنسی به طور مکرر برای بیماری های مقاربتی مورد آزمایش قرار گیرد. مطمئن شوید که شرکای شما نیز تحت درمان قرار می گیرند تا از عفونت مجدد جلوگیری کنید.

سوزاک

سوزاک یکی دیگر از عفونت های مقاربتی باکتریایی است که می تواند باعث افزایش ترشحات واژن، سوزش با ادرار، مقاربت دردناک و خونریزی غیرطبیعی واژن شود. اگر سوزاک درمان نشود، می تواند باعث PID نیز شود. اگر یک زن باردار به سوزاک مبتلا باشد که تشخیص داده نشده یا درمان نشده باشد، می‌تواند چشم‌های نوزاد را در حین زایمان واژینال آلوده کند.

از آنجایی که سوزاک مقاومت بیشتری نسبت به آنتی بیوتیک های خوراکی دارد، درمان انتخابی تزریق آنتی بیوتیک است. شرکا نیز باید تحت درمان قرار گیرند تا از عفونت مجدد جلوگیری شود.

واژینیت ویروسی

بیشتر ویروس‌ها (تبخال تناسلی) که مستقیماً بر واژن تأثیر می‌گذارند از طریق تماس جنسی منتقل می‌شوند. علائم شامل درد در ناحیه تناسلی ناشی از ضایعات یا زخم‌ها است، احساس سوزش بدون هیچ ضایعه‌ای نیز نسبتاً شایع است و کمردرد ثابت نیز نیاز به ارزیابی دارد تا بر هرپس تناسلی نظارت شود. بیشتر اوقات، شما می توانید آنها را ببینید، اما آنها همچنین می توانند پنهان شوند و تنها در طول معاینه توسط متخصص پوست / متخصص زنان شما قابل مشاهده باشند.

واژینیت آتروفیک

این نوع واژینیت ناشی از کاهش هورمون‌ها است، مثلاً در دوران یائسگی. سطوح پایین استروژن (هورمون اصلی زنانه) اغلب منجر به خشکی واژن و نازک‌تر شدن و حساس‌تر شدن اپیتلیوم واژن (پوشش) می‌شود. یک زن ممکن است احساس خارش و سوزش ناراحت کننده، افزایش فوریت ادرار و درد در حین مقاربت داشته باشد.

درمان عفونت واژن

در صورت عفونت های قارچی یا باکتریایی، افراد می توانند با داروهای ضد قارچ درمان شوند. این ها هر دو خوراکی یا کرم هایی هستند که می توانند روی ناحیه عفونی اعمال شوند. اما در مصرف این داروها باید مراقب باشید. افراد در مصرف این داروها باید مراقب باشند، همیشه از دوز توصیه شده استفاده کنند و هرگز خوددرمانی نکنند.

افرادی که دارای عفونت هایی مانند کلامیدیا و سوزاک هستند ممکن است مجبور به مصرف آنتی بیوتیک باشند و متخصص پوست یا زنان از شما می خواهد تا یک هفته پس از اتمام این دارو از رابطه جنسی خودداری کنید. مهم است که به یاد داشته باشید که همه این بیماری ها قابل درمان هستند، اما به محض مشاهده علائم عفونت واژن باید با پزشک مشورت کنید. تاخیر در درمان در برخی موارد حتی ممکن است به از دست دادن باروری شما تمام شود.

پیشگیری از عفونت واژن

اگرچه محرک‌های خاصی برای آلرژی‌ها و عفونت‌ها وجود دارد، اما برخی دیگر از عوامل سبک زندگی می‌توانند احتمال ابتلا به عفونت واژن را تا حد زیادی کاهش دهند. در زیر چند نکته ذکر شده است که هر زن باید رعایت کند:

 • از لباس‌های زیر تنگ خودداری کنید، بلکه از لباس‌های زیر نخی استفاده کنید که خیلی تنگ نیستند.
 • همچنین باید از دوش واژینال پرهیز کنید زیرا باکتری های مفید واژن را از بین می برد.
 • در مصرف آنتی بیوتیک ها زیاده روی نکنید.
 • از ماندن بیش از حد با لباس ورزشی، لباس زیر یا مایو خیس خودداری کنید.
 • استفاده از صابون های ملایم و تامپون های بدون عطر برای محافظت از خود در برابر عفونت باکتریایی واژینوزیس یا عود بسیار مهم است.
 • به طور مداوم از کاندوم های لاتکس در تمام تماس های جنسی، به ویژه با یک شریک جدید استفاده کنید.
 • معاینات منظم با متخصص زنان داشته باشید.
 • واکسن گارداسیل دریافت کنید که از شما در برابر عفونت‌های مرتبط با HPV محافظت می‌کند.
 • همیشه واژن خود را جلو به عقب پاک کنید. این کار مانع از تماس میکروب های مقعد با واژن می شود.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 13 میانگین: 3.5]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس سریع