قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

بارداری شیمیایی چه تفاوتی با بارداری بالینی و سقط جنین دارد؟

حاملگی شیمیایی نوعی از دست دادن بارداری است که خیلی زود اتفاق می افتد، اغلب قبل از اینکه متوجه شوید باردار هستید. تنها علامت ممکن است تاخیر در پریود باشد، اگرچه یک تست بارداری خیلی زود ممکن است نتیجه ضعیفی را نشان داده باشد. در حاملگی شیمیایی (گاهی اوقات سقط جنین شیمیایی نامیده می شود)، تخمک بارور می شود اما به طور کامل لانه گزینی نمی شود و رشد جنین متوقف می شود. حاملگی های شیمیایی بسیار رایج است و نشانه ای از این نیست که برای باردار شدن مجدد دچار مشکل خواهید شد. اما آنها می توانند از نظر احساسی دردناک باشند، به خصوص اگر برای باردار شدن تلاش کرده باشید.

بارداری شیمیایی چیست؟

حاملگی شیمیایی به عنوان حاملگی بیوشیمیایی یا از دست دادن بیوشیمیایی نیز شناخته می شود. این تعریف پزشکی است که برای سقط جنین زودهنگام و خود به خود یا سقط جنین خیلی زودهنگام ارائه می شود. این یک بارداری طبیعی است. به این معنا که لقاح بعد از تخمک گذاری اتفاق می افتد، جنین لانه گزینی می کند و آزمایش بارداری بارداری را تایید می کند. با این حال، سقط جنین قبل از اینکه رویان یا جنین در رحم دیده شود اتفاق می افتد.

برخی از افرادی که حاملگی شیمیایی را تجربه می کنند هرگز نمی دانستند که باردار هستند. بارداری شیمیایی زمانی تایید می شود که یک تست بارداری زودهنگام نتیجه مثبت را نشان دهد اما بعداً یک یا دو هفته نتیجه منفی را نشان دهد. گاهی اوقات تنها علامت یا علامت واقعی تاخیر در پریود است.

بارداری های شیمیایی چقدر شایع است؟

سقط جنین زودرس بسیار شایع است. احتمال سقط جنین قبل از هفته ۲۰ بارداری بین ۸ تا ۲۰ درصد است و ۸۰ درصد از سقط های زودرس قبل از هفته ۱۲ بارداری اتفاق می افتد. حاملگی های شیمیایی ممکن است ۲۵ تا ۵۰ درصد از تمام سقط های جنین را در مواردی تشکیل دهند که فرد هیچ علامتی نداشته باشد و از باردار بودن خود اطلاع نداشته باشد. حاملگی بیوشیمیایی ممکن است در ۲۰ درصد از بارداری ها با استفاده از فناوری های کمک باروری رخ دهد.

عوامل خطر اصلی بارداری شیمیایی سن مادر و سقط جنین قبلی است. در ۲۰ تا ۳۰ سالگی، احتمال تجربه سقط جنین می تواند از ۹ تا ۱۷ درصد متغیر باشد. که با بالا رفتن سن، افزایش می یابد.

نکاتی در مورد بارداری شیمیایی

علائم بارداری شیمیایی

برخی از افراد ممکن است ندانند که حاملگی شیمیایی را تا قبل از وقوع آن تجربه کرده اند. اما علائم بارداری شیمیایی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دیر پریود شدن
 • پریود شدن بعد از مثبت شدن تست بارداری یا اینکه چند روز یا چند هفته بعد نتیجه آزمایش مثبت و به دنبال آن منفی باشد.
 • تجربه یک دوره سنگین تر از حد معمول همراه با گرفتگی های شدیدتر.
 • متوجه لخته شدن خون در طول دوره قاعدگی خود شوید.

اما اگر مشکل به نظر می رسد، توسط پزشک معاینه شوید. دکتر آدانته گفت: “هرکسی که درد یا خونریزی دارد و تست بارداری آنها مثبت است، قطعا باید با متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرد.”

علت بارداری شیمیایی چیست؟

حاملگی شیمیایی می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • ناهنجاری های کروموزومی که علت حدود نیمی از سقط های جنینی است که در سه ماهه اول اتفاق می افتد. به طور معمول، در طول لقاح، تخمک و اسپرم هر کدام دارای ۲۳ کروموزوم هستند و در مجموع ۴۶ کروموزوم در زیگوت ترکیب می شوند. اما اگر این عدد در هر دو طرف بیشتر یا کمتر باشد، می تواند باعث حاملگی شیمیایی شود.
 • پوشش داخلی رحم بسیار نازک است که تخمک بارور شده نمی تواند لانه گزینی کند.
 • Iud که در زمان لقاح در محل قرار دارد.

همچنین برخی شرایط پزشکی مانند فشارخون بالا یا دیابت کنترل نشده می توانند خطر سقط جنین را افزایش دهند. دقیقا مشخص نیست که حاملگی های شیمیایی چند بار اتفاق می افتد. اما یک مطالعه می‌گوید که در ۸ تا ۳۳ درصد از تمام بارداری‌ها ممکن است رخ دهد.

علت شایع حاملگی شیمیایی مکرر چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که یک زن ممکن است حاملگی های شیمیایی مکرر را تجربه کند. یکی از شایع ترین دلایل کمبود پروژسترون است. این هورمون زمانی که تخمک از تخمدان آزاد می شود توسط تخمدان ها تولید می شود. هدف این هورمون آماده سازی پوشش داخلی رحم است. هنگامی که رحم به درستی آماده شود، می تواند تخمک بارور شده را دریافت کند. در دوران بارداری، سطح پروژسترون حدود ۱۰ برابر بیشتر از حد طبیعی است.

چه زمانی می دانید که بارداری شیمیایی داشته اید؟

حاملگی شیمیایی در پنج هفته اول پس از لقاح رخ می دهد. زمانی مشخص می شود که تست بارداری یک زن در حوالی اولین قاعدگی او به طور ضعیف مثبت باشد. علیرغم نتیجه آزمایش، خانم ها چند روز بعد پریود می شوند که با مقداری گرفتگی شدید همراه است – که نشانه پایان بارداری است.

خونریزی بارداری شیمیایی چقدر طول می کشد؟

حاملگی شیمیایی با سایر سقط ها متفاوت است. یک نفر در اوایل بارداری ممکن است سقط جنین داشته باشد و فقط برای چند ساعت خونریزی و گرفتگی عضلات را تجربه کند. فرد دیگری ممکن است تا چند روز خونریزی سقط جنین داشته باشد و ممکن است شبیه خونریزی قاعدگی باشد. به همین دلیل است که حاملگی های شیمیایی اغلب ناشناخته می مانند.

عوارض بارداری شیمیایی

معمولاً هیچ عارضه فیزیکی در بارداری شیمیایی وجود ندارد، به غیر از گرفتگی عضلات و گاهی اوقات خونریزی شدیدتر از حد معمول. در موارد نادر، زنان ممکن است پس از حاملگی شیمیایی دچار خونریزی بسیار شدید یا خونریزی شوند که می تواند منجر به کم خونی شود. این نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

آیا می توان از بارداری شیمیایی جلوگیری کرد؟

درمان موثر با تشخیص دقیق شروع می شود. احتمال باردار شدن شما پس از سقط جنین یا حاملگی شیمیایی، حتی در مواردی که چندین بار دچار این مشکل شده اید، با یافتن و درمان صحیح مشکل افزایش می یابد. به عنوان مثال، ممکن است بتوانید وارد یک برنامه ویتامین درمانی شوید یا از کرم پروژسترون برای کمک به سطوح هورمونی خود استفاده کنید، یا اگر عفونت دارید، آنتی بیوتیک های ساده می توانند مشکل را برطرف کنند. در BRI ایمونولوژی تولید مثل، تیم ما از پزشکان از دست دادن بارداری مکرر موارد بسیاری را که غیرقابل درمان یا بسیار پیچیده تلقی می شدند از طریق تشخیص و درمان موثر حل کرده اند.

هیچ درمان جهانی برای بارداری شیمیایی وجود ندارد. از دست دادن بارداری ممکن است به دلیل مشکلات مختلفی ایجاد شود – و راه حل آن باید برای هر زن خاص باشد. پیش بینی اینکه چه زمانی بارداری زودتر به پایان می رسد و بنابراین اقداماتی برای جلوگیری از وقوع آن می تواند دشوار باشد.

سبک زندگی توصیه شده هنگام اقدام برای باردار شدن شامل موارد زیر است:

 • تغذیه سالم
 • یک برنامه ورزشی ثابت
 • مدیریت استرس
 • از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا مصرف کافئین خودداری کنید
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 2.4]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس سریع