قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

زایمان سزارین در قم

به دنیا آوردن کودک به روش عمل جراحی شکم و رحم مادر را عمل سزارین می گویند. در برخی موارد عمل سزارین از قبل پیش بینی و برنامه ریزی می شود اما گاهی اوقات نیز شرایط طوری پیش می رود که پزشکان برای به دنیا آوردن کودک مجبور به عمل سزارین می شوند. در این مقاله از سایت دکتر سخایی به موضوع زایمان سزارین می پردازیم.

زایمان سزارین

زایمان سزارین چگونه انجام می شود؟

زایمان سزارین به دو روش انجام می شود. یکی سزارین با بی هوشی کامل و سزارین با بی حسی کمری. اغلب پزشکان متخصص از روش بی حسی کمری استفاده می کنند به دلیل اینکه ماده بیهوشی مستقیم وارد خون مادر شده و ممکن است به جنین نیز برسد. حتی ممکن است در زمان شیردهی به نوزاد ماده بیهوشی وارد بدن او شود. قبل از شروع پروسه زایمان، از طریق آنژیوکت مایعات و داروهای لازم به مادر تزریق می شود. بعد از آن شکم مادر به روش بی حسی نخاعی (اسپاینال) یا بی حسی اپیدورال، بی حس می شود. در این روش مادر هوشیار است.

بعد از بی حس شدن مادر، در ناحیه بالای اندام تناسلی مادر یک برش عرضی زده می شود. البته گاهی ممکن است این برش از ناف تا بالای اندام تناسلی به صورت افقی زده شود. پزشک نوزاد و جفت را از رحم مادر خارج کرده و نهایتا ناحیه برش خورده بخیه زده می شود. ۸ ساعت قبل از انجام عمل سزارین حتما ناشتا باشید زیرا در هنگام عمل ممکن است مواد موجود در دستگاه گوارشی از مری به مجاری تنفسی برگردد و احساس ناراحتی داشته باشید.

دلایل انتخاب عمل سزارین

 • در مواقعی که قبل از عمل سزارین، عمل های دیگری روی رحم مادر انجام شده باشد مانند عمل جراحی فیبروم رحم که امکان دوام نیاوردن رحم را در زایمان طبیعی بالا می برد.
 • در زایمان های چند قلویی از روش عمل سزارین استفاده می شود. البته با توجه به سن جنین و نوع قرارگیری آنها در رحم، می توان دوقلوها را به صورت طبیعی به دنیا آورد. افرایش تعداد قل ها احتمال انجام عمل سزارین را بیشتر خواهد کرد.
 • در صورتی که مادر سابقه زایمان سزارین داشته باشد در این حالت زایمان طبیعی ریسک بیشتری خواهد داشت و باعث آسیب دیدگی به رحم مادر می شود.
 • در مواقعی که اندازه نوزاد بزرگ و وزن زیادی داشته باشد با تشخیص پزشک عمل سزارین انجام می شود. همچنین اگر مادر با توجه به زایمان قبلی در هنگام زایمان با مشکل مواجه شده باشد پزشک پیشنهاد می دهد که از طریق عمل سزارین زایمان کند.
 • در مواقعی که مشکل یا نقصی در جنین تشخیص داده شود زایمان طبیعی ریسک زیادی برای کودک بوجود خواهد آورد.
 • در مواقعی که مادر به ویروس HIV یا ایدز مبتلا باشد و آزمایشات قبل از زایمان ریسک انتقال بیماری را بالا نشان دهد، از عمل سزارین استفاده می شود.
 • در صورتی که بچه در رحم مادر به شکل نامتعارف یا برعکس قرار گرفته باشد.
 • در صورتی که روند زایمان کند، دشوار یا متوقف شده باشد.
 • در صورتی که ضربان قلب جنین دچار اختلال شده باشد و جنین در شرایط بدی قرار گرفته باشد.
 • در صورتی که مشکل جدی در بند ناف وجود داشته باشد.

مزیت سزارین به روش بی حسی نسبت به بیهوشی

مزیتی که بی حسی نسبت به بیهوشی دارد این است که مادر بعد از زایمان می تواند صدای گریه نوزاد را بشنود و حتی می تواند نوزاد را در آغوش بگیرد. این روش زایمان به مادرانی توصیه می شود که قبلا زایمان سزارین انجام داده اند، بارداری دوقلو یا سه قلو دارند، جنین بزرگ تر از لگن مادر است، مادر مسمومیت باداری دارد، وضعیت اکسیژن رسانی به جنین در رحم خطرناک است و یا اینکه جنین در رحم مادر مدفوع دفع می کند.

عوارض احتمالی عمل سزارین

 • عفونت در محل جراحی شده
 • آسیب دیدن نوزاد و مادر
 • عوارض بیهوشی مثل سردرد شدید، کمردرد، تهوع، استفراغ
 • خونریزی شدید که گاهی دو برابر زایمان طبیعی است و از دست دادن شدید خون
 • خطر ایجاد جفت چسبنده یا سرراهی در بارداری های بعدی را افزایش می دهد.
 • ایجاد لخته خون در ریه های مادر و پاها، ترومبوز وریدی
در برخی از زایمان ها پزشکان مجبور به استفاده از روش عمل سزارین هستند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص زنان و زایمان در قم مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس ۰۹۱۹۰۶۵۰۷۵۵ و یا ۰۲۵۳۲۹۰۲۸۶۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر مرجان سخایی دیدن فرمایید.

هزینه زایمان سزارین

هزینه زایمان سزارین ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار بگیرد. در زیر به برخی از این عوامل اشاره می‌شود:

 1. نوع بیمارستان: هزینه زایمان سزارین معمولاً بستگی به نوع بیمارستان دارد. بیمارستان‌های خصوصی معمولاً هزینه بالاتری نسبت به بیمارستان‌های دولتی دارند، اما ارائه خدمات و امکانات بیشتری نیز دارند.
 2. مکان زایمان: هزینه زایمان سزارین ممکن است بستگی به منطقه جغرافیایی و کشوری که در آن انجام می‌شود، متغیر باشد. به طور کلی، در مناطق شهری و توسعه یافته هزینه‌ها معمولاً بیشتر از مناطق روستایی است.
 3. پزشک: تجربه و شهرت پزشک معالج نیز می‌تواند بر هزینه زایمان سزارین تأثیرگذار باشد. پزشکان با تجربه و شهرت بالاتر معمولاً هزینه‌های بیشتری می‌پذیرند.
 4. وضعیت سلامتی مادر و نوزاد: وجود مشکلات سلامتی مادر یا نوزاد ممکن است نیاز به مراقبت‌های ویژه‌تر و در نتیجه هزینه‌های بیشتری داشته باشد.
 5. نیاز به خدمات ویژه: در برخی موارد، ممکن است نیاز به خدمات ویژه مانند استفاده از تجهیزات پزشکی پیشرفته‌تر یا مراقبت‌های اضافی پس از عمل، هزینه را افزایش دهد.
 6. پوشش بیمه: برخی از بیمه‌ها هزینه زایمان سزارین را پوشش می‌دهند، در حالی که بیمه‌های دیگر ممکن است تنها بخشی از هزینه‌ها را تحت پوشش قرار دهند و بخشی دیگر را بر عهده بیمار بگذارند.

در نهایت، هزینه زایمان سزارین بستگی به مجموعه‌ای از عوامل دارد و بهتر است قبل از شروع درمان و زایمان، با پزشک یا مرکز بهداشتی مشورت کرده و هزینه‌ها و جزئیات را به طور دقیق بررسی کنید.

نتیجه گیری

زایمان سزارین یکی از روش‌های مهم در پزشکی است که در برخی موارد می‌تواند برای حفظ سلامت مادر و نوزاد ضروری باشد. با افزایش دانش و مهارت‌ها در زمینه این روش، امکان بهبود عملکرد و کاهش عوارض آن نیز وجود دارد. اطلاعات کافی و همکاری تیم پزشکی و بیمار می‌تواند به موفقیت و سلامتی هر دو مادر و نوزاد کمک کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2.3]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس سریع