قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

نشانه‌های شروع زایمان طبیعی چیست؟

یکی از دغدغه های مادران باردار داشتن زایمان طبیعی بدون درد است. وقتی مادر پس از ۹ ماه انتظار به زمان زایمان نزدیک می شود، در مرحله اول باید آگاهی و شناخت خود را از زمان شروع درد زایمان تا بعد از تولد نوزاد بالا برده تا حسن آرامش و بی خطر بودن زایمان طبیعی را در خود بوجود بیاورد.

زایمان طبیعی در قم

زایمان طبیعی در قم

زایمان طبیعی زمانی است که شما بدون مداخله پزشکی زایمان می‌کنید. به معنای محدود کلمه زایمان طبیعی بدون استفاده از وسایل کمک پزشکی مانند فورسپس یا دستگاه ساکشن است. بارزترین ویژگی عدم مداخله جراحی است. گاهی اوقات سزارین ممکن است بر اساس ارزیابی دقیق شرایط و عوامل خطر شما به عنوان ایمن‌ترین گزینه توصیه شود. هم در زایمان طبیعی و هم در سزارین فواید و خطرات کلی وجود دارد و برخی ممکن است مختص شرایط شما باشد. اما به خاطر داشته باشید که هر نوع زایمانی که در پایان داشته باشید، نتیجه نهایی معمولا یکسان است، دیر یا زود یک نوزاد کوچک سالم و بامزه را در آغوش خواهید گرفت!

از مزایای این زایمان خطر کمتر عفونت، زمان کتر برای ریکاوری، احتمال مشکلات کمتر در شروع شیردهی و در آغوش گرفتن نوزاد برای تماس پوست به پوست بلافاصله پس از زایمان است.

نشانه های آغاز زایمان طبیعی

احساس سبکی به خاطر پایین آمدن برآمدگی شکم

این احساس به علت پایین آمدن سر جنین و آماده شدن بدن برای زایمان است. در این زمان شکم مادر باردار پایین تر به نظر می آید تا تنفس بهتری داشته باشید، علت آن این است که جنین به ریه های فشار نمی آورد. این حالت بیشتر در زایمان های اول، چند هفته قبل از زایمان و در بارداری های بعدی، چند روز یا چند ساعت قبل از شروع زایمان بروز می کند.

پاره شدن کیسه آب

پارگی کیسه آب، باعث ایجاد ترشح یا خروج مایع از واژن می شود و امکان دارد ساعت ها قبل از شروع درد زایمان و یا اینکه همزمان با آن اتفاق بیفتد. اکثر مادران باردار ۲۴ ساعت بعد از شروع درد زایمان، نوزاد را بدنیا می آورند. اگر زایمان در این مدت به طور طبیعی انجام نشود، به تشخیص پزشک متخصص زنان و زایمان، به روش القای زایمان، نوزاد را به دنیا خواهد آمد تا از بروز عفونت و عوارض بعد از زایمان برای نوزاد جلوگیری شود.

انقباضات رحمی

با توجه به اینکه انقباض ماهیچه های رحم به صورت متناوب و نامنظم با نزدیک شدن به زمان زایمان یک امر طبیعی بشمار می رود، اما انقباض در فاصله های زمانی کوتاه و منظم نشانه شروع درد زایمان است.

ترشحات به رنگ صورتی و یا آغشته به خون از رحم

خارج شدن ترشحاتی به رنگ صورتی و آمیخته به خون از دهانه رحم که در واقع مخاط مسدود کننده رحم محسوب می شود و تا زمان زایمان دهانه رحم را بسته و از ورود عفونت جلوگیری می کند، ممکن است در روزهای آخر قبل از زایمان یا همزمان با آن دیده شود.

اسهال

یکی دیگر از از نشانه های نزدیک شدن به زمان زایمان، اسهال می باشد.

زایمان طبیعی
زایمان طبیعی
یکی از دغدغه های مادران باردار، زایمان طبیعی بدون درد است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به جراح زیبایی زنان مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس ۰۹۱۹۰۶۵۰۷۵۵ و یا ۰۲۵۳۲۹۰۲۸۶۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر مرجان سخایی دیدن فرمایید.

فواید زایمان طبیعی

۱- نوزاد سالم

بعد از زایمان طبیعی بلافاصله نوزاد در آغوش مادر قرار گرفته و از شیر مادر که به نوعی واکسن نیز محسوب می شود تغذیه می کند که در این صورت رشد بهتری خواهد داشت. بعد از زایمان طبیعی، مادر هرچه زودتر نوزاد را در آغوش بگیرد خونریزی پس از زایمان او کمتر خواهد شد.

۲- جمع شدن رحم

اگر مادر در قسمت انتهایی واژن برشی نداشته باشد، یک تا ۲ ساعت بعد از زایمان طبیعی می تواند بنشیند. اما در صورتی که برش داشته باشد در صورت استفاده از مسکن بعد از ۶ ساعت می تواند بنشیند ولی فعالیت های روزانه را نمی تواند انجام دهد.

۳- حس رضایت

در زایمان طبیعی زنان حس قدرت و رضایت بیشتری دارند.

۴- بهبود سریع

بهبودی در زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین، سریعتر خواهد بود و مادر زمان کمتری را در زایشگاه می ماند. همچنین عضلات بدن زودتر به فرم طبیعی باز می گردند.

فیلم زایمان طبیعی در بیمارستان

۵- کاهش خونریزی

خونریزی در زایمان طبیعی به مراتب کمتر است و احتمال عفونت و آمبولی کاهش پیدا می کند و نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک نیست.

۶- کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع یک

نوزادانی که به روش زایمان طبیعی بدنیا می آیند، ۲۰ درصد کمتر از نوزادانی که به صورت سزارین بدنیا آمده اند به دیابت نوع یک مبتلا می شوند.

۷- شیردهی راحت

نوزادان متولد شده به روش زایمان طبیعی علاقه بیشتری به مکیدن و گرفتن سینه مادر دارند.

۸- احتمال زخم و عفونت کمتر

خطر زخم شدن و عفونت و مشکلاتی مثل پارگی رحم در زایمان طبیعی کمتر است.

۹- مقرون به صرفه بودن

زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین مقرون به صرفه تر است و احتمال مرگ و میر در آن به مراتب کمتر است.

بهترین بیمارستان برای زایمان در قم

هنگام انتخاب بیمارستان برای زایمان در قم، باید در نظر بگیرید که دکتر سخایی در کدام بیمارستان قم پذیرش دارند. آیا طرح بیمه شما، در آن بیمارستان پوشش داده می‌شود و آیا این بیمارستان برای مراقبت‌های بارداری و زایمان طبیعی در قم مناسب است یا خیر. همچنین باید در مورد سیاست‌های بیمارستان بپرسید: چه اتاق‌هایی برای شما، کودک و همسرتان در نظر گرفته شده است؟ آیا متخصصان بیهوشی و مشاوران شیردهی در دسترس هستند؟

هیچ چیز شادتر از تولد یک نوزاد سالم نیست. کیفیت بالا مراقبت‌های زایمان از بارداری تا تولد و حتی پس از زایمان کلید سلامت درازمدت نوزادان و تازه مادران است.

زایمان فیزیولوژیک در قم

تولد فیزیولوژیکی طبیعی یک فرآیند غیرارادی است که توسط مواد شیمیایی عصبی و هورمون‌هایی تنظیم شده است که بدن زن را باز می‌کند و او را قادر می‌سازد تا نوزادی را به دنیا بیاورد و مادر شود. این هورمون‌ها روی عضلاتی مثل عضلات لگن، کمر و شکم اثر می‌گذارد. زایمان فیزیولوژیک در واقع نوعی زایمان طبیعی است که متخصص زنان و زایمان هیچ دارویی به مادر تزریق نمی‌کند. از مزایای زایمان فیزیولوژیک در قم می‌توان به زمان زایمان، بهبودی سریع‌تر و کاهش عوارض ناشی از دارو اشاره کرد.

چه کسانی زایمان طبیعی راحتی دارند؟

این نوع زایمان برای همه مناسب نیست، اما کنار گذاشتن داروها ممکن است مزایایی برای افراد باردار داشته باشد. اگر می‌خواهید زایمان  راحتی داشته باشید، نکات زایمان طبیعی را از متخصص زنان و زایمان بپرسید.

 • بدانید که چرا می‌خواهید زایمان طبیعی در قم داشته باشید.
 • در کلاس‌های زایمان ثبت نام کنید.
 • یک برنامه و طرح برای تولد طبیعی بوجود آورید.
 • متخصص زنان و زایمانی را انتخاب کنید که تجربه بسیار بالایی در این مورد داشته باشد.
 • نحوه مواجهه با انقباضات را یاد بگیرید.
 • نحوه چمباتمه زدن را بدانید.
 • یک برنامه ورزشی را شروع کنید.
 • در حین زایمان حرکت کنید.
 • از آب برای مدیریت درد زایمان طبیعی استفاده کنید.
 • آرامش را بخاطر بسپارید.
 • هنگام رعایت نکات تولد طبیعی، صبر را تمرین کنید.
 • تصمیم بگیرید چه زمانی اپیدورال انجام دهید.

مادران ساکن در شهر قم، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به متخصص زنان و زایمان در قم مراجعه نمایند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

2 thoughts on “نشانه‌های شروع زایمان طبیعی چیست؟

 1. drsakhaei - سپتامبر 8, 2019 در 6:06 ق.ظ

  سلام خانم دکتر زایمان در آب هم انجام میدین؟

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس سریع