قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

چه کسانی دچار بارداری پوچ می شوند؟

حاملگی مولار یا بارداری پوچ یکی از رایج‌ ترین دلایل سقط جنین است و همواره با ناهنجاری‌های کروموزومی همراه است. متاسفانه سقط جنین بسیار رایج است. بین یک سوم تا نیمی از تمام حاملگی ها به سقط جنین ختم می شود. بارداری پوچ سقط جنینی است که در اوایل بارداری اتفاق می افتد. تخمک بارور شده پس از چسبیدن به دیواره رحم قادر به تبدیل شدن به جنین نیست. این نوع سقط جنین معمولا در مراحل اولیه بارداری (هفته های ۲ تا ۶) اتفاق می افتد، اغلب قبل از اینکه زن حتی بداند باردار است. عامل اصلی سقط جنین، تخمک سوخته است.

بارداری پوچ یا حاملگی مولار چیست؟

بارداری پوچ به عنوان حاملگی امبریونیک نیز شناخته می شود. مدیر پزشکی سلامت زنان در مراکز بهداشت خانواده، توضیح می دهد که حاملگی پوچ زمانی رخ می دهد که کیسه بارداری تشکیل شود، اما هیچ جنینی در داخل کیسه تشکیل نمی شود. او توضیح می‌دهد: این بارداری قابل قبولی نیست و اغلب می‌توان آن را با بارداری خیلی زود هنگام با جنینی که هنوز رشد نکرده است اشتباه گرفت. به خصوص اگر بیمار از آخرین دوره قاعدگی خود مطمئن نباشد.

دلایل یک تخمک سوخته (حاملگی پوچ) همیشه مشخص نیست. دکتر رولندز توضیح می‌دهد: ما می‌توانیم شرایط پزشکی مادر، عفونت‌ها و ناهنجاری‌های رحمی را با سونوگرافی برای تعیین علت آزمایش کنیم. او می‌گوید: گاهی اوقات می‌توانیم بافت را برای ناهنجاری‌های ژنتیکی آزمایش کنیم، اما به دلیل مقدار کمی بافت موجود، تضمینی وجود ندارد.

با این حال، همان عوامل خطری که در مورد دیگر از دست دادن‌های اولیه بارداری (EPL) اعمال می‌شود، در مورد این نوع بارداری هم نیز صدق می‌کند. اینها شامل شرایط مادری است که در آن مسیرهای متابولیک یا هورمونی مانند دیابت، لوپوس، مشکلات تیروئید و PCOS درگیر هستند.

دکتر رولندز می‌گوید: زنان بارداری که چاقی، سوء مصرف مواد، ناهنجاری‌های رحمی، عفونت‌ها یا در سنین بالاتر مادری را تجربه می‌کنند نیز در معرض خطر سقط‌های زودرس هستند. ناهنجاری‌ها در جنین در حال رشد نیز وارد عمل می‌شوند، از جمله شرایط کروموزومی مانند مونوزومی، تریزومی و جابه‌جایی ژن.

دلیل بارداری پوچ

این عارضه ناشی از کاری نیست که شما انجام داده اید یا انجام نداده اید، چه در دوران بارداری و چه قبل از آن. علت دقیق این نوع بارداری مشخص نیست. تصور می‌شود که این ناهنجاری‌های کروموزومی در تخم بارور شده ایجاد می‌شود. و ممکن است بخاطر تخمک یا اسپرم بی کیفیت یا به دلیل ژنتیکی باشد.

دلایل حاملگی پوچ

حاملگی مولار ممکن است به ناهنجاری های داخل کروموزوم ۹ مرتبط باشد. اگر باردارهای پوچ مکرر داشته اید، در مورد آنالیز کروموزومی جنین خود با پزشک خود مشورت کنید. اگر شریک زندگی تان از نظر بیولوژیکی با شما مرتبط باشد، ممکن است خطر ابتلا به بارداری امبریونیک به میزان قابل توجهی بیشتر از جمعیت عمومی باشد.

حاملگی پوچ می تواند آنقدر زود اتفاق بیفتد که تشخیص داده نشود. با این حال، بسیاری از زنانی که تشخیص این بیماری را دریافت می کنند، حاملگی های سالم بعدی را تجربه می کنند. اینکه حاملگی مولار در اولین بارداری بوجود می آید یا ممکن است در بارداری های بعدی هم اتفاق بیفتد، مشخص نیست. اکثر زنانی که تخمک سوخته دارند، حاملگی موفق و نوزادان سالمی دارند.

علائم بارداری پوچ

افرادی که تخمک‌شان دچار سوختگی شده است، همه علائم معمول بارداری مانند حالت تهوع، درد سینه‌ها و عقب افتادگی قاعدگی را خواهند داشت. تا زمانی که بدن تشخیص ندهد که بارداری به جلو نمی‌رود، ممکن است گرفتگی و خونریزی را تجربه کنید. برخی از افراد باردار نمی دانند که بارداری مولار دارند. زیرا قبل از اینکه در سونوگرافی تشخیص داده شود، شروع به سقط می کنند. برخی دیگر سونوگرافی سه ماهه اول بارداری خواهند داشت که کیسه خالی حاملگی را نشان می دهد. سونوگرافی تنها راه برای اطمینان از اینکه شما بارداری پوچ دارید است.

حاملگی امبریونیک ممکن است همان علائم مرتبط با بارداری را داشته باشد، مانند:

  • تست بارداری مثبت
  • سینه های دردناک
  • یک قاعدگی از دست رفته

با پایان بارداری، علائم ممکن است شامل علائم سقط جنین باشد.

  • لکه بینی یا خونریزی واژن
  • گرفتگی شکم
  • ناپدید شدن درد سینه

تست‌های بارداری سطح hCG را اندازه‌گیری می‌کنند، بنابراین حاملگی پوچ می‌تواند قبل از عبور از بافت‌ها به نتایج آزمایش مثبت ادامه دهد.

درمان بارداری پوچ

شما به دو لحظه نیاز دارید تا ارزیابی کنید که آیا جنین با سرعت مناسبی رشد می‌کند یا خیر. این تایید نیاز به دو سونوگرافی دارد که هیچ پیشرفت بارداری را نشان نمی دهد.  پس از تشخیص بارداری مولار، درمان‌های مختلفی بسته به واکنش بدن شما به تخمک یا جنین متصل وجود دارد. برای برخی از زنان، ممکن است اصلا درمان وجود نداشته باشد. زیرا بدن تشخیص می‌دهد که رشدی وجود ندارد و به طور طبیعی با بیرون راندن محتویات رحم، جنین را عبور می‌دهد. در این موارد، سقط جنین مشابه یک پریود سنگین خواهد بود، که برای فردی که نمی‌داند تخمک دچار سوختگی شده است، کاملا طبیعی است.

اگر بارداری پوچ تشخیص داده شود، اما بدن باردار عمل کند و هورمون‌ها را ترشح کند، پزشک ممکن است چند روز صبر کند تا ببیند آیا بدن خود را تنظیم می‌کند و در نهایت جنین را دفع می‌کند یا خیر. اگر بدن علیرغم عدم رشد، جنین را متصل نگه دارد، می توان از دارو یا جراحی برای پاکسازی محتویات رحم استفاده کرد. داروهایی مانند Cytotec می تواند باعث سقط جنین شود که با خونریزی شدید موقتی همراه است. یک عمل جراحی مختصر نیز می تواند با گشاد کردن دهانه رحم و تخلیه دستی رحم انجام شود.

بارداری امبریونیک

بارداری بعد از حاملگی پوچ

دانستن اینکه تخمک شما دچار سوختگی شده و در نتیجه بارداری غیرقابل تحملی دارید، می‌تواند خبر مخربی باشد. علاوه بر احساسی که در مورد از دست دادن بارداری خود دارید، احتمالا نگران این هستید که این موضوع از نظر باردار شدن در آینده چه معنایی دارد. خبر خوب این است که داشتن بارداری امبریونیک هیچ تاثیری بر توانایی شما برای باردار شدن و داشتن یک بارداری سالم ندارد. بیشتر زنان پس از یک حاملگی پوچ، باردار می شوند.

 با توجه به کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان  (ACOG)، از دست دادن یک سه ماهه اول بارداری به ندرت بر از دست دادن بارداری در آینده تأثیر دارد. با این حال، اگر دو یا چند ضایعه داشته باشید، ACOG  آزمایش را برای رد هر گونه مشکل پزشکی که ممکن است باعث ضرر شود توصیه می کند. بر اساس  ACOG، در ۵۰ تا ۷۵ درصد از زنان با سقط های مکرر، هیچ دلیلی برای سقط جنین پیدا نمی شود.

معمولا بعد از اینکه سه دوره از پریود شما گذشت و بدن در این مدت بهبودی لازم را پیدا کرد، به شما پیشنهاد می شود که برای بارداری اقدام کنید. در این مدت باید تغییراتی در سبک زندگی خود بدهید و فعالیت هایی را برای داشتن جسم و روح سالم انجام دهید. مانند:

  • خوب غذا خوردن
  • دور نگه داشتن استرس
  • ورزش کردن
  • مصرف روزانه یک مکمل قبل از تولد حاوی فولات

پزشکان متخصص زنان و زایمان ممکن است توصیه‌های متفاوتی در مورد زمان مناسب برای امتحان مجدد داشته باشند، و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، بنابراین حتما برای گزینه‌ها با متخصص زنان خود تماس بگیرید.

عدد بتا در بارداری پوچ

سطح hCG بالاتر ازmIU/ml  25 نشان دهنده بارداری مثبت است، در حالی که نتایج منفی هر چیزی کمتر از mIU/mL  5 است. سطح hCG ابتدا تقریبا ۱۱ تا ۱۴ روز پس از لقاح با آزمایش خون یا ادرار تشخیص داده می شود. در موارد معمول، سطح hCG هر ۲ تا ۳ روز دو برابر می شود تا زمانی که بعد از ۸ تا ۱۱ هفته به اوج خود برسد. سپس، آنها قبل از پلاتو برای بقیه بارداری شما رها می شوند. به همین ترتیب، تصادفی نیست که دوره ای که در طی آن سطح hCG شما افزایش می یابد، اغلب زمانی است که حالت تهوع صبحگاهی رخ می دهد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که خود اعداد hCG نباید وزن زیادی داشته باشند. گاهی اوقات مقادیر پایین hCG در دوران بارداری طبیعی است. در عوض، این دو برابر شدن هورمون است که مهمتر است.

زمانی که تخمک بارور شده به جنین تبدیل نمی شود، این نوع سقط جنین رخ می دهد. در حالی که سطوح hCG شما ممکن است باعث تست بارداری مثبت شده باشد، احتمالا بیشتر از این افزایش نمی‌یابد و در عوض پایین می‌ماند. این سقط جنین اغلب به دلیل یک ناهنجاری کروموزومی ایجاد می شود که کاملا تصادفی اتفاق می افتد. با این حال، احتمال باردار شدن مجدد نسبتاً زیاد است.

نتیجه گیری

فقط به این دلیل که بارداری پوچ یکی از دلایل سقط جنین است، به این معنی نیست که تجربه شما چیزی است که باید نادیده گرفته شود. سقط جنین زودهنگام می تواند از نظر عاطفی شدید باشد. و این واقعیت که اکثر ما آشکارا در مورد این تجربیات صحبت نمی کنیم، اغلب به این معنی است که باید به تنهایی غصه بخوریم.

بسیار مهم است که به دنبال پشتیبانی باشید و اگر مدیریت احساسات شما در مورد از دست دادن سخت است، با یک مشاور یا درمانگر صحبت کنید. همچنین بسیار مهم است که با بهترین متخصص زنان و زایمان در قم خود پیگیری کنید تا در مورد نگرانی های تان در مورد از دست دادن جنین صحبت کنید و در صورت لازم و زمانی که تصمیم به تلاش برای یک نوزاد دیگر دارید در تماس باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 15 میانگین: 3.6]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس سریع