قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

تزریق بوتاکس به واژن به چه منظور انجام می شود؟

تزریق بوتاکس واژن شامل تزریق بوتاکس توسط پزشک به طور مستقیم در عضلات واژن است. این فرآیند با بی حسی موضعی انجام می شود، بنابراین بیمار بیدار است، اما دردی احساس نخواهد کرد. شاید نام بوتاکس را شنیده باشید که از سم بوتولینوم می آید و برای اهداف زیبایی به منظور کاهش خطوط و چین و چروک صورت استفاده می شود. با این حال، بوتاکس کاربردهای پزشکی غیر آرایشی نیز دارد و برای درمان بیماری هایی مانند میگرن مزمن، مثانه بیش فعال، درد گردن، اسپاسم عضلانی و تعریق بیش از حد (تعریق بیش از حد) استفاده می شود. بوتاکس یک نوروتوکسین است که در صورت استفاده در دوزهای کم یک درمان ایمن و موثر است. بوتاکس با فلج کردن ماهیچه ای که به آن تزریق می شود عمل می کند و در نتیجه باعث شل شدن عضله می شود.

تزریق بوتاکس به واژن

بوتاکس واژن، درمانی برای زنانی است که از مقاربت دردناک ثانویه به واژینیسموس (سفت شدن غیرارادی عضلات واژن) رنج می برند. بوتاکس را می توان برای کمک به شل شدن عضلات و ایجاد صمیمیت راحت تزریق کرد. بهتر است تزریق توسط یک پزشک دارای مجوز بورد انجام شود، در حالت ایده آل یک متخصص زنان و زایمان یا متخصص اورژانس که در پزشکی لگن زنان و جراحی ترمیمی تخصص دارد. همچنین تزریق بوتاکس در واژن می تواند در درمان زنان مبتلا به اسپاسم عضلانی لگن که به عنوان اختلال عملکرد کف لگن نیز شناخته می شود، موثر باشد. بیماران مبتلا به اسپاسم عضلات لگن می توانند علائم مختلفی را نشان دهند زیرا کف لگن با مثانه، واژن، رکتوم، دنبالچه و استخوان شرمگاهی در تماس است.

بسیاری از بیماران ابتدا روش‌های دیگری مانند فیزیوتراپی، گشادکننده‌ها، شل‌کننده‌های عضلانی یا استفاده از داروهای دیگر را برای درمان اضطراب و استرس زمینه‌ای که می‌تواند به شرایطی مانند واژینیسموس و اختلال عملکرد کف لگن کمک کند، امتحان می‌کنند. اینها اغلب برای بسیاری از موارد خفیف تا متوسط اسپاسم عضله لگن موفقیت آمیز هستند. اگر این مداخلات پزشکی را برای واژینیسموس یا سایر اختلالات کف لگن بدون موفقیت امتحان کرده اید یا نمی توانید این درمان ها را تحمل کنید، تزریق بوتاکس واژن ممکن است گزینه درمانی خوبی باشد.

بوتاکس واژن برای چیست؟

درمان مثانه بیش فعال یا بی اختیاری ادرار

تزریق بوتاکس برای برخی از بیماران مبتلا به بی اختیاری ادرار فوری که به درمان های پزشکی به تنهایی پاسخ مثبت نداده اند، مناسب است. این تزریق ها به شل شدن عضلات مثانه بیش فعال کمک می کند و به ویژه برای زنانی که از بی اختیاری و مثانه بیش فعال ناشی از آسیب نخاعی، مولتیپل اسکلروزیس یا سایر اختلالات سیستم عصبی رنج می برند، موثر است.

درمان واژینیسموس

از آنجایی که صمیمیت فیزیکی نقش مهمی در روابط زوج‌های بی‌شماری و خوشبختی کلی دارد، اختلال عملکرد جنسی می‌تواند باعث مشکلات زیادی از جمله افسردگی، اختلاف و حتی طلاق شود. یکی از رایج‌ترین مشکلات جنسی زنان، اگرچه بسیاری حتی متوجه آن نمی‌شوند، واژینیسموس است. این سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن می‌تواند هر شکلی از نفوذ واژن را دشوار و دردناک کند و رابطه جنسی را خسته‌کننده و گاهی غیرممکن کند.

یک گزینه درمانی جدید واژینیسموس، از قدرت و علم بوتاکس استفاده می کند تا بیماران را از علائم ناتوان کننده واژینیسموس تسکین دهد. در صورت استفاده همراه با گشادکننده‌های واژن، نتایج این درمان ممکن است قانع‌کننده‌تر باشد. پس از حدود ۷ تا ۱۰ روز بعد از تزریق، بوتاکس شروع به تأثیر کامل می کند و به بیمار اجازه می دهد تا به طور معمول رابطه جنسی بدون درد داشته باشد.

جوانسازی واژن

واژن به مرور زمان تخلیه می شود و با افزایش سن حجم، پری و شلی از دست می دهد. با تزریق پرکننده های پوستی به طور مستقیم به بافت پیری، دکتر رینبلات می تواند ناحیه را حجیم کند، حجم را افزایش دهد، خاصیت ارتجاعی را اضافه کند و چین و چروک را به حداقل برساند. روش های مختلف جوانسازی واژن برای درمان نگرانی های خاص شما وجود دارد. درمان‌های غیرجراحی به دلیل حداقل زمان استراحت و نتایج تقریباً فوری به طور فزاینده‌ای محبوب می‌شوند. یکی از این روش ها تزریق بوتاکس به واژن است.

درمان دردهای لگن

درد لگن یک علامت گسترده است که می تواند به دلیل طیف گسترده ای از مسائل ایجاد شود. شرایطی وجود دارد که می‌تواند منجر به درد لگن شود، از گرفتگی ماهیانه تا شرایط جدی‌تر، مانند بیماری التهابی لگن یا اندومتریوز. گاهی اوقات این شرایط توسط مواردی مانند جراحی لگن ایجاد می شود، در حالی که در موارد دیگر این مشکلات عضلانی بدون هیچ دلیل شناخته شده ای ایجاد می شوند. با این حال، نکته اصلی در همه این موارد این است که درد لگن ناشی از عملکرد نادرست عضلات است.

بوتاکس می تواند عضلات لگن را که به طور دردناکی منقبض یا اسپاسم می شوند شل کند. برای تزریق بوتاکس، آن را مستقیماً به ماهیچه هایی که مسئول درد هستند تزریق می کنند. مطمئن باشید برای اطمینان از راحتی شما از بی حس کننده موضعی استفاده می شود. ممکن است پس از درمان مقداری درد در محل‌های تزریق تجربه کنید، اما این معمولاً کوتاه‌مدت است. همچنین برای جلوگیری از عفونت و دادن زمان کافی به بوتاکس باید در چند روز اول از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید.

فرآیند تزریق بوتاکس واژن

در طول عمل تحت بی حسی موضعی یا آرامبخشی خفیف قرار خواهید گرفت. در هر صورت شما تحت نظر قرار می گیرید تا مطمئن شوید که این روش دردناک نیست. تزریق بوتاکس واژینال اغلب همراه با ماساژ ناحیه برای کمک به شل شدن عضلات و همچنین استفاده از گشاد کننده ها انجام می شود. پزشک شما می تواند شما را ارزیابی کند و بهترین روش درمانی را تعیین کند. هیچ برش جراحی در طول عمل ایجاد نمی شود.

بوتاکس واژن بعد از زایمان

اگر بچه دار شده اید یا تا به حال هر نوع درد لگنی داشته اید، احتمالا در مورد اختلال عملکرد کف لگن شنیده اید. این اصطلاحی است که اساساً به ناتوانی در شل کردن یا انقباض صحیح عضلات کف لگن اشاره دارد. (ماهیچه هایی که به شما کمک می کنند به دستشویی بروید). این یک عارضه شایع در رویدادهای مهم مانند زایمان و آسیب است و می تواند در ورزشکاران شایع باشد. اما یک درمان شگفت‌انگیز دیگر نیز وجود دارد: سم بوتولینوم با نام بوتاکس.

بوتاکس یک درمان خط اول برای مشکلات کف لگن نیست و برای همه افراد مناسب نیست. اما اگر مدتی است که درد لگن را تجربه کرده اید و دیگر مطمئن نیستید به کجا مراجعه کنید، می تواند برای شما باشد.

دستورالعمل بوتاکس واژینال قبل و بعد از درمان

قبل از درمان

  • لباس و لباس زیر راحت و گشاد بپوشید. بدون شلوار.
  • اگر در پریود هستید، قرار ملاقاتتان باید تغییر کند.
  • در صورت تمایل می توانید قبل از ورود خود یک داروی ضد درد (ادویل/تیلنول) مصرف کنید.

بعد از درمان

  • ممکن است لکه بینی یا خونریزی خفیف را تجربه کنید.
  • تا ۴۸ ساعت پس از درمان از رابطه جنسی خودداری کنید.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس واژن

خطرات تزریق بوتاکس واژینال به خوبی ثابت شده است و عوارض آن زیاد نیست. آنها همان خطرات مرتبط با بوتاکس در هر نقطه از بدن هستند، مانند شل شدن موقت عضلات مجاور.

  • درد موضعی
  • کبودی در محل تزریق
  • تورم و التهاب
  • خارش
  • واکنش های آلرژیک

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس سریع