قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

جراحی زیبایی کلیتوریس (هودکتومی) در قم

جراحی زیبایی کلیتوریس یا هودکتومی (Hoodectomy) یکی از جراحی های زیبایی واژن محسوب می شود که در برخی افراد خاصیت درمانی نیز دارد. در بسیاری از افراد مشکلات ناحیه کلیتوریس سبب پایین آمدن لذت جنسی و به ارگاسم نرسیدن فرد می شود. در بسیاری از افراد این جراحی همراه با لابیاپلاستی انجام می شود زیرا در این صورت ظاهر زیباتری را نتیجه می دهد. بنابراین اگر در هر دو قسمت مشکل وجود دارد بهتر است فرد دو جراحی را همزمان انجام دهد.

کلیتوریس در ناحیه تناسلی چیست و کجا قرار دارد؟

آناتومی ناحیه تناسلی خارجی شامل کلیتوریس، لابیاماژور و لابیا مینور می باشد. لابیاماژور همان قسمت گوشتی است که محل رویش مو می باشد و لابیامینور همان لابیا ها می باشند. محل اتصال لابیا از بالا به یکدیگر دارای یک چین می باشد که زیر آن کلیتوریس قرار دارد. پایین این ناحیه مجرای ادرار و سپس ورودی واژن قرار گرفته است. کلیتوریس در ناحیه تناسلی بیشترین اعصاب حسی را داشته و حاوی عروق خونی زیادی می باشد. به همین دلیل است که بیشتر ارضا جنسی از این ناحیه صورت می گیرد.

روی کلیتوریس را پوستی می پوشاند که کولیتورال هود نام دارد. ضخانت این قسمت در افراد متفاوت می باشد و در صورتی که ضخیم بوده و بیش از حد چین و چروک داشته باشد سبب پنهان شدن کلیتوریس و کاهش ارضا جنسی می شود. همچنین این موضوع در زیبایی این ناحیه تاثیر دارد و ممکن است بهداشت این ناحیه را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

کلیتوریس در ناحیه تناسلی

دلایل بزرگی کلاهک کلیتوریس

در برخی از افراد این بزرگی در اثر ژنتیک بوده و در دوران بلوغ اتفاق می افتد. در این دوران ترشح و تغییرات هورمونی در بدن ممکن است باعث بزرگی لابیا ها شده و سبب ضخیم شدن کلاهک روی کلیتوریس شود.  

در برخی دیگر نیز ممکن است این اتفاق در اثر مصرف داروهای حاوی هورمون مردانه بروز کند. گاهی نیز مصرف برخی مکمل های بدنسازی مردانه که توسط خانم ها مصرف می شوند می تواند سبب چنین مشکلی شود.

جراحی زیبایی کلیتوریس یا هودکتومی چگونه انجام میشود؟

این جراحی که با نام هودکتومی نیز مرسوم است به علت بزرگ شدن بیش از حد هودکلیتوریس انجام می شود. در صورتی که این ناحیه پر از چروک بوده و یا ضخیم باشد برای درمان ارگاسم فرد و همچنین زیبایی ناحیه تناسلی، جراح به روش های مختلفی به کوچک نمودن هود کلیتوریس و نمایان سازی کلیتوریس می پردازد.

یکی از نکات بسیار مهم در این جراحی دقت کردن است که در آن تغییری در ناحیه کلیتوریس ایجاد نشود زیرا این ناحیه بسیار حساس می باشد. یکی از اشتباهات رایج نام این جراحی است که به آن جراحی کلیتوریس می گویند در حالی که جراحی روی پوست کلیتوریس که هودکتومی نام دارد انجام می شود.

برای این جراحی باید در انتخاب جراح متبحر بسیار دقت کنیم زیرا در صورتی که خلاف این موضوع باشد ممکن است به اعصاب حسی این ناحیه صدمه وارد شود و یا فرد دچار خونریزی، عفونت و یا عوارض جبران ناپذیر شود.

روش جراحی هودکتومی

مدت زمان لازم برای جراحی هودکتومی

مدت زمان جراحی ثابت نبوده و وابسته به نوع جراحی و آناتومی ناحیه تناسلی و همچنین تبحر جراح ممکن است متغیر بین نیم ساعت تا یک ساعت باشد. برای مثال اگر لابیاپلاستی همراه با این جراحی انجام شود موجب افزایش مدت زمان عمل خواهد شد.

جراحی های زیبایی همزمان با هودکتومی

ممکن است بیمار در حال حاظر که اقدام به جراحی کرده است درخواست کند جراحی های دیگری همزمان با این جراحی برایش انجام شود. معمولا جراحی لابیا پلاستی درخواست می شود اما گاهی ممکن است بیمار موارد زیر را درخواست کند:

این جراحی مربوط به قسمت داخلی واژن بوده و در مرحله اول قرار می گیرد و سپس جراحی هودکتومی انجام می شود. اگر جراحی هودکتومی همراه با جراحی های خارجی مانند تزریق ژل به واژن یا لابیا ها یا لابیا پلاستی انجام شود می تواند بهترین نتیجه را به بیمار دهد.

در بیشتر موارد افرادی که دارای هود کلیتوریس ضخیم هستند در قسمت لابیا ها نیز دچار مشکلاتی همچون عدم تقارن و یا بزرگی لابیا ها می باشند. زیرا معمولا این مشکلات بر اثر تغییرات هورمونی بوده و سبب بروز مشکل در تمامی قسمت های ناحیه تناسلی می شوند.  به همین دلیل معمولا این جراحی ها همزمان انجام شده و زیبایی را به ارمغان می آورند.

جراحی ترمیمی هودکتومی

جراحی ترمیمی سخت بوده و در هنگام بروز مشکل در جراحی اول نیاز می شود. جراحی ترمیمی بهتر است انجام نشود مگر آنکه مشکل حاد بوده و پزشک توصیه به انجام آن کند. در صورتی که نیاز به انجام جراحی ترمیمی دارید انتخاب بهترین متخصص زنان و زایمان می تواند در بهبود نتیجه بسیار کمک کننده باشد.

سن مناسب جراحی هودکتومی

برای انجام همه ی جراحی های زیبایی پیشنهاد می شود فرد پس از اتمام دوران بلوغ و پایان ۱۸ سالگی مراجعه کند و از هر نظر چه روحی و چه جسمی آماده عمل باشد.

مراقبت های پس از عمل هودکتومی

جراحی این ناحیه از بدن به دلیل حساس بودن کلیتوریس نیازمند مراقبت ویژه ای می باشد زیرا در صورت رعایت نکردن اقدامات پس از عمل ممکن است ناحیه دچار تورم شود. به علت بالا بودن خونرسانی در این ناحیه اگر این جراحی همراه با لابیاپلاستی انجام شود باید فرد بیشتر به نکات مراقبتی توجه کند.

برخی از مراقبت های لازم در ادامه آورده شده است:

عدم انجام فعالیت های پر فشار و ورزش تا دو ماه

استفاده از پماد و استراحت تا ۴۸ ساعت

قرار دادن کمپرس سرد و گرم روی ناحیه

نداشتن رابطه جنسی تا دو ماه

پس از جراحی فرد مشکلی نداشته و برخلاف باور غلت افراد در مورد کاهش میل جنسی، فرد با بهبود ارگاسم روبرو خواهد بود. البته این نتیجه تماما به انتخاب جراح با تجربه و آسیب ندیدن عروق خونی و حسی بستگی دارد.

تفاوت ختنه و جراحی هودکتومی چیست؟

در گذشته در بسیاری از قوم ها ختنه برای زنان انجام می شد که توسط ماما ها بوده و غیر قانونی می باشد زیرا این جراحی که با بریدن لابیا ها، پوست روی کلیتوریس و خود کلیتوریس انجام می شود. انجام ختنه برای خانم ها عوارضی دارد که عبارتند از: بی اختیاری ادرار، ناتوانی جنسی و چسبندگی همراه با درد. با توجه به موارد ذکر شده مشخص می شود که هودکتومی و ختنه با هم متفاوت می باشند و هودکتومی فقط روی پوست کلیتوریس تاثیر دارد نه خود آن و سبب زیبایی بیشتر ناحیه تناسلی نیز می شود. در حالی که ختنه عوارض زیادی داشته و اصلا علمی نمی باشد.

تفاوت ختنه و جراحی هودکتومی

هزینه جراحی هودکتومی در قم

هزینه این جراحی بستگی به موارد مختلفی دارد که عبارتند از:

  1. مکان انجام جراحی
  2. پزشک انتخابی
  3. نوع نخ مورد استفاده
  4. نوع عمل و آناتومی ناحیه تناسلی فرد
  5. انجام جراحی به تنهایی یا همراه با جراحی های دیگر

در نهایت باید بگوییم برای اطلاع از این هزینه ها می توانید پیش از جراحی مشاوره انجام داده و از میزان هزینه ها آگاه شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس سریع