قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

همه چیز درباره دلایل حاملگی پر خطر

زمانی که خطری مادر یا جنین را مورد تهدید قرار دهد حاملگی به شکل پرخطر اتفاق می افتد. در شرایطی که مادر در وضعیت حاملگی پر خطر قرار میگیرد نیاز به مراقبت  های ویژه ای دارد تا خود و جنین دچار آسیب خاصی نشوند و مادر بتواند زایمان راحتی را پشت سر بگذارد.

قرار گرفتن در وضعیت بارداری پر خطر باعث می شود که در صورت بروز اتفاقی، سلامت مادر و نوزاد به خطر بیفتد، بنابراین پیشنهاد میشود مادرانی که در شرایط حاملگی پر خطر قرار میگیرند تحت نظر پزشک متخصص باشند تا بتوانند با رعایت کردن توصیه  های پزشکی، زایمانی به دور از مشکل را پشت سر بگذارند. همچنین بهتر است برای مشاوره قبل بارداری حتما مراجعه کنند.

دلایل حاملگی پرخطر

برخی از مواردی که در صورت داشتن آن یک بارداری در دستۀ حاملگی‌ های پرخطر قرار می‌گیرد شامل موارد زیر است:

چاقی بیش از حد

افزایش وزن مادر در دوران بارداری امری طبیعی است اما اگر این اضافه وزن بیش از حد معمول (۱۵%) رخ دهد باعث می شود که حاملگی پر خطری را تجربه کند.

چاقی بیش از حد در دوران بارداری علاوه بر اینکه ممکن است هنگام زایمان مجبور به استفاده از روش  های القاء یا زایمان به روش سزارین شد، سبب اضافه وزن مادر پس از دوران بارداری می شود.

مادر مبتلا به دیابت

عدم کنترل دیابت مادر مشکلاتی ازجمله مشکلات تنفسی، پایین بودن سطح گلوکز و زردی شدید را  برای نوزاد بعد از تولد به وجود می آورد.

مادر مبتلا به سرطان و صرع

مادری که مبتلا به صرع هست در صورتی که تشنج به او دست بدهد سبب مشکلاتی ازجمله کمبود اکسیژن برای کودک میشود اما در صورتی که تشنج نکند مشکلی برای نوزاد به وجود نمی آورد.

برخی از سرطان  های ارثی مانند سرطان سینه، رحم و… ممکن است به نوزاد سرایت کند. جهش  های ژنتیکی به ارث برده شده، خطر بروز سرطان در نوزاد را بالا میبرد.

مادر مبتلا به فشار خون بالا

اگر فشار خون بالای مادر کنترل و درمان نشود ممکن است منجر به عدم رشد جنین و در ن هایت تولد زود هنگام نوزاد شود.

مادر دارای بیماری‌ های کلیوی

این مشکل احتمال بالا رفتن فشار خون در بارداری، پره اکلامپسی و تولد زودتر از موعد نوزاد، سقط جنین را بالا می برد.

مادر معتاد به مواد مخدر یا الکل یا سیگار

مصرف مشروبات الکلی در دوران بارداری، جنین را در معرض خطراتی از قبیل تولد مرده، سندروم الکل جنینی، نقص مادرزادی و دیگر اختلالات ناشی از مصرف الکلی  قرار می دهد.

اعتیاد به مواد مخدر در مادر و کشیدن سیگار ممکن است موجب کمبود وزن جنین و در ن هایت تولد زودرس شود. همچنین با مصرف بالا مواد مخدر ممکن است نوزاد پس از تولد دچار علائم ترک اعتیاد و نقص  های مادرزادی شود.

سن بارداری

سنین باروری عموما بین ۱۲ تا ۶۱ سالگی است اما حاملگی در سنین کم و زیاد، مادر را در شرایط حاملگی پر خطر قرار میدهد. سن بیشتر از ۳۵ سال یا کمتر از ۱۷ سال  سلامت مادر و جنین را در معرض خطر  قرار میدهد. مناسب ترین سن از نظر بهترین متخصص زنان و زایمان برای بارداری بازه سنی ۲۰تا۳۰ سال است. تحقیقات نشان داده است که این بازه سنی بهترین نتیجه را هم برای مادر و هم برای جنین دربردارد.

بارداری دو یا چندقلو

طبق گفته  های پزشکی وجود بیش از یک جنین در رحم فشار بیشتری به بدن مادر وارد می کند که این عارضه ممکن است مادر و جنین را در معرض خطر بیشتری قرار دهد و جنین دچار زایمان زودرس شود.

سابقۀ شخصی یا خانوادگی تولد نوزاد با نقص‌ های مادرزادی

​نقص های  مادرزادی به ‌دلیل جهش‌ های ژنی و اختلالات کروموزومی و مصرف دارو در بارداری ایجاد می‌شوند.

این نقص ها مانند سندرم داون، سندرم ادوارد و… با انجام سونوگرافی و غربالگری دوران بارداری قابل تشخیص است که با توجه به نوع نقص، زایمان باید در بیمارستان و تحت نظر متخصص اطفال انجام شود تا در صورت نیاز پزشک متخصص اطفال بتواند از نوزاد مراقبت کند.

سابقۀ زایمان زودرس یا دیابت بارداری

برخی از افراد ممکن است در دوران بارداری به دیابت مبتلا شوند به این نوع دیابت، دیابت دوران بارداری می گویند. در صورتی که دیابت بارداری کنترل نشود مادر را در معرض خطر زایمان زودرس و بالا رفتن فشار خون و پره اکلامپسی قرار می دهد.

بیماری‌ های عفونی مانند hiv یا هپاتیت c

مادرانی ک مبتلا به بیماری  های عفونی مانند ایدز هستند شانس ابتلاء جنین به ایدز را در دوران بارداری، حین تولد یا حتی هنگام شیردهی بالا میبرند.

ناهنجاری های خونی

 اگر مادر دارای اختلالات خونی از جمله بیماری سلول داسی شکل یا تالاسمی باشد بارداری  سبب حاد تر شدن بیماری مادرمیشود و از آنجایی ک این نوع اختلال ارثی است اگر جنین این ناهنجاری ها را از مادر به ارث ببرد در دوران بارداری و پس از زایمان بیشتر در معرض خطر قرار می گیرد.

مشکلات رشد جنین

مادر در طول بارداری میبایست با انجام آزمایشات بارداری و سونوگرافی از میزان رشد جنین آگاه باشد. اگر رشد جنین بسیار کمتر از حد معمول باشد باید تحت نظر پزشک قرار گیرد زیرا امکان زودتر از موعد به دنیا آورده شدن جنین وجود دارد.

پره اکلامپسی

پره اکلامپسی یک اختلال در دوران بارداری است که در آن فشار خون مادر باردار افزایش می یابد و معمولاً در نیمه دوم دوران بارداری به وجود می آید. پره اکلامپسی اگر درمان نشود می تواند منجر به کاهش رشد جنین شود و روی سلامت مادر تاثیر منفی بگذارد و گاها ممکن است منجر به تشنج و عوارض مغزی شود، دراین شرایط باید سقط جنین یا سزارین در همان لحظه صورت گیرد.

بیماری تیروئید

پرکاری و کم کاری تیروئید کنترل نشده می تواند باعث بروز مشکلاتی برای مادر و جنین شود. سقط جنین، پره اکلامپسی، تولد جنین با وزن کم و تولد زودهنگام نوزاد برخی از مشکلات ناشی از کم کاری یا پر کاری تیروئید هستند.

علائم حاملگی پر خطر

 • بی حالی مداوم
 • احساس درد شدید در ناحیه شکم و یا لگن
 • خونریزی شدید واژینالی
 • ترشحات غیر عادی از واژن
 • بالا رفتن درجه حرارت بدن
 • سر درد  های شدید
 • ایجاد تورم در ناحیه دست، پا و صورت
 • تجربه انقباضات شکمی در تعداد دفعات زیاد
 • احساس بی حرکتی جنین

این موارد می‌تواند مادر و کودک را در معرض حاملگی پر خطر قرار دهد. در صورت بروز هر یک از موارد ذکر شده باید در اسرع وقت به یک متخصص زنان مراجعه کرد تا با تشخیص بالینی و انجام اقدامات ضروری ، خطر بارداری کم تر شود.

مراقبت  های پزشکی در حاملگی پر خطر

مادر چه در حالت عادی چه در حاملگی پر خطر باید مراقبت های دوران بارداری نظیر سونوگرافی، غربالگری، آزمایشات خون و ادرار، بررسی و ثبت میزان فشار خون، بررسی میزان ویتامین و پروتئین بدن و … را انجام دهد تا از سلامت جنین آگاه باشد.

در صورتی که مادر دارای بیماری های ژنتیکی است یا سنش کمتر یا بیشتر از حد مجاز است آزمایش آمینوسنتز، که به عنوان یک آزمایش تشخیصی نقص های مادرزادی شناخته شده است، برای او تجویز می شود.

خود مراقبتی در حاملگی پرخطر

رعایت موارد خود ایمنی همچون موارد زیر می تواند شما را از آسیب های احتمالی حفظ کند:

 • داشتن رژیم غذایی سالم و سبک و در برگیرنده انواع ویتامین ها و پروتئین ها
 • استفاده از دارو های ویتامینی مانند قرص آهن و کپسول جوشان و انواع ویتامین ها
 • دوری از تماس فیزیکی با افراد دارای ویروس و یا سرماخوردگی
 • داشتن برنامه تمرینی ورزشی مناسب مانند یوگا
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 1.5]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس سریع