قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی (STI) قابل درمان است که توسط ویروس‌های پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد می‌شود. اگرچه بیش از صد نوع مختلف HPV وجود دارد، اکثر زگیل‌های تناسلی توسط HPV 6 و HPV 11 ایجاد می‌شوند. زگیل‌های انگشتان یا کف پا (verrucas) توسط HPV‌های مختلف ایجاد می‌شوند که به پوست تناسلی گسترش نمی‌یابند.

آنها می توانند روی پوست اطراف یا گاهی در داخل آلت تناسلی یا اندام تناسلی خارجی، واژن یا اندام تناسلی داخلی، مقعد و گاهی اوقات در دهان یا گلو ایجاد شوند.

علت زگیل تناسلی

زگیل تناسلی توسط ویروس HPV ایجاد می شود. آنها معمولاً از طریق:

  • تماس مستقیم پوست به پوست از جمله رابطه جنسی واژینال یا مقعدی
  • استفاده کردن از اسباب بازی های جنسی بصورت شریکی
  • رابطه جنسی دهانی (نادر)
  • از مادر به نوزاد در هنگام زایمان طبیعی (نادر)

اکثر افراد مبتلا به HPV نمی دانند که به آن مبتلا هستند. زمانی که با HPV در تماس باشید، زگیل تناسلی پنهان ماه ها یا حتی سال ها طول می کشد تا ایجاد شود. با این حال، حتی اگر هنوز به زگیل مبتلا نشده اید، می توانید ویروس را به افراد دیگر منتقل کنید (اما احتمال بیشتری وجود دارد که ویروس را با زگیل های فعال پخش کنید).

بیش از ۱۰۰ سویه HPV وجود دارد که ۴۰ گونه از آنها بر اندام تناسلی شما تأثیر می گذارد. سویه هایی که باعث ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی شما می شوند، نوع ۶ و ۱۱ هستند. این گونه ها به عنوان انواع کم خطر HPV شناخته می شوند.

انواع زگیل تناسلی پرخطر HPV (مخصوصاً نوع ۱۶ و ۱۸) می تواند باعث تغییرات غیرطبیعی سلولی دهانه رحم شما شود و منجر به سرطان دهانه رحم شود. به همین دلیل است که زنان باید اسمیر دهانه رحم را به طور منظم انجام دهند تا تغییرات دهانه رحم شما را که در صورت عدم درمان ممکن است منجر به سرطان شود، مشخص کنند.

علائم زگیل تناسلی

عفونت ویروسی پوست ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) زگیل تناسلی را بوجود می آورد. زگیل تناسلی یک نوع شایع عفونت مقاربتی (STI) است. آنها معمولاً بدون درد هستند و سلامتی فرد را تهدید جدی نمی کنند. اکثر افرادی که دارای عفونت HPV هستند، هیچ زگیل قابل مشاهده ای ایجاد نمی کنند. اگر زگیلِ تناسلی ظاهر شود، ممکن است چندین هفته، ماه یا حتی سال ها پس از اولین تماس شما با ویروس باشد.

زگیل تناسلی مانند توده های کوچکی به رنگ پوست در فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد شما به نظر می رسد. ممکن است خارش داشته باشند. آنها همچنین ممکن است بسیار کوچک باشند و به سختی قابل مشاهده باشند. یک پرستار یا پزشک می تواند شما را با دقت بیشتری بررسی کند.

در مورد نوع HPV که می تواند منجر به سرطان شود، معمولاً هیچ نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد عفونت دارید. به همین دلیل است که غربالگری منظم دهانه رحم بسیار مهم است – می‌تواند هر گونه تغییری را در سلول‌های دهانه رحم شما مشاهده کند و در صورت نیاز می‌توانید تحت درمان قرار بگیرید. سایر سرطان‌های مرتبط با HPV نیز در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان هستند.

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در خانم ها

زگیل تناسلی در اطراف واژن یا مقعد یا روی دهانه رحم ظاهر می شود. آنها می توانند در خوشه های بزرگ یا بسیار کوچک باشند و ممکن است به رنگ مایل به قرمز/صورتی یا سفید باشند. علائم ممکن است به هیچ وجه ظاهر نشوند یا گاهی اوقات زگیلِ تناسلی در داخل واژن شما ایجاد می شود. این امر شناسایی آنها را دشوار می کند.

آزمایش‌هایی برای HPV وجود دارد و پزشک شما پس از معاینه می‌تواند تشخیص دهد که آیا شما ویروس را دارید یا خیر. برای همه خانم‌ها مهم است که از آزمایش‌های اسمیر منظم خود به‌روز باشند. همه زنان ۲۵ تا ۶۴ ساله باید تست پاپ اسمیر بدهند. برای اطلاعات بیشتر به صفحه زگیل تناسلی زنان مراجعه کنید

زگیل تناسلی در بارداری

به دلیل تغییراتی که در سیستم ایمنی بدن در دوران بارداری ایجاد می شود، زگیل ها ممکن است برای اولین بار در بارداری ظاهر شوند. در دوران بارداری، زگیل تناسلی با کرایوتراپی (انجماد) قابل درمان است. ابتلا به Genital wart به ندرت بر نوزاد تأثیر می گذارد. زنان باردار مبتلا به زگیل باید اطمینان حاصل کنند که خطر بسیار کمی برای کودک آنها وجود دارد. اگر زگیل دارید و باردار هستید، باید به پزشک متخصص زنان و زایمان خود اطلاع دهید.

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی در مردان

در مردان، زگیل تناسلی به اندازه زنان شایع نیست. آنها اغلب در نوک آلت تناسلی ظاهر می شوند، اما می توانند در اطراف مقعد نیز ظاهر شوند، به خصوص زمانی که ویروس در حین رابطه مقعدی منتقل می شود. اکثر انواع زگیل بین یک تا سه ماه پس از عفونت ظاهر می شوند.

اگر فکر می کنید آلوده هستید، باید معاینه شوید تا از عوارض جلوگیری کنید و از انتقال عفونت به شریک جنسی خود جلوگیری کنید. در حدود نیمی از موارد، زگیل تناسلی بر روی ساقه آلت تناسلی ظاهر می‌شود که معمولاً درست زیر پوست ختنه‌گاه است.

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

زگیل تناسلی اغلب توسط یک متخصص پزشکی تشخیص داده می شود، که معاینه فیزیکی هر ناحیه ای را که ممکن است زگیل در آن رخ دهد انجام می دهد. پزشک همچنین از شما در مورد علائمی که تجربه کرده اید، زمانی که درگیر رابطه جنسی بوده اید و اینکه آیا از محافظی مانند کاندوم یا بند خوراکی استفاده کرده اید می پرسد.

افرادی که اندام های جنسی زنانه دارند ممکن است در واژن یا دهانه رحم دچار زگیل شوند. از آنجایی که این قسمت‌های بدن به سختی دیده می‌شوند، ممکن است پزشک نیاز به معاینه لگن داشته باشد و از محلول اسیدی خفیف استفاده کند تا زگیل‌ها بیشتر دیده شوند. اگر مشکوک به HPV یا نوع دیگری از STD هستید، پزشک احتمالاً آزمایش پاپ اسمیر را نیز انجام می دهد که شامل سواب زدن از دهانه رحم برای یافتن سلول ها است.

درمان های رایج زگیل تناسلی

شما نمی توانید زگیل تناسلی را با روش های درمانی بدون نسخه درمان کنید. در عوض، پزشک ممکن است درمان‌های موضعی مانند ایمیکیمود، تری کلرواستیک اسید، یا پودوفیلین را تجویز کند. پزشک همچنین می‌تواند زگیل‌ها را با استفاده از کوتر الکتریکی، کرایوسرجری و لیزر درمانی (درمان زگیل تناسلی با لیزر) از بین ببرد. زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده معمولاً خود به خود از بین می‌روند، اما HPV می‌تواند تا مدت‌ها پس از شیوع اولیه در سلول‌های پوست باقی بماند. در نتیجه، ادامه استفاده از محافظ در حین رابطه جنسی، حتی پس از برداشتن زگیل، مهم است.

از روش های درمانی زگیل دستی برای زگیل تناسلی استفاده نکنید. این شرایط توسط گونه های مختلف HPV ایجاد می شود، بنابراین استفاده از درمان نادرست ممکن است باعث آسیب شود.

عوارض زگیل تناسلی

زگیل تناسلی معمولاً مشکلات سلامتی دیگری ایجاد نمی کند. اگرچه آنها توسط HPV ایجاد می شوند، تقریبا هیچ خطر افزایشی برای ابتلا به سرطان وجود ندارد. نیازی به آزمایشات غربالگری سرطان اضافی ندارید. هنگامی که زگیلِ تناسلی قابل مشاهده از بین رفت، هنوز این احتمال وجود دارد که در آینده دوباره بازگردند. عوارض جدی شامل موارد زیر است:

  • احتمال ابتلا و انتقال HIV بیشتر است
  • زگیل هایی که در برابر درمان مقاوم هستند
  • بارداری: اگر باردار هستید و زگیل تناسلی دارید به پزشک خود بگویید. شما می توانید ویروس Genital wart را در حین تولد به فرزندتان منتقل کنید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس سریع