قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

عفونت بعد از لابیاپلاستی + راه های پیشگیری

عفونت بعد از لابیاپلاستی بسیار نادر است. فقط در صورتی که جراحی لابیای خارجی (ماژوراپلاستی) انجام شود، احتمال عفونت بعد از عمل به میزان کم وجود دارد. بیشتر عفونت‌ها بعد از لابیاپلاستی به دلیل عفونت‌های مخمری و واژینوز باکتریایی (BV) است. با پیش‌درمانی انجام‌شده توسط جراح و متخصص زنان، میزان این عفونت‌ها را می‌توان کاهش داد.

عفونت بعد از لابیاپلاستی

رایج‌ترین نگرانی‌هایی که زنان برای عمل لابیاپلاستی دارند، عبارتند از: ترس از دست دادن حس، ترس درد و خارش در لابیاها، خطرات عفونت بعد از لابیاپلاستی، کاهش میل جنسی. در این مقاله به بررسی عفونت بعد از لابیاپلاستی می‌پردازیم.

لابیاپلاستی یکی از روش‌های پیشرو برای کاهش شکل و اندازه چین‌های اطراف فرج است. این روش در سال‌های اخیر رایج شده است، زیرا جراحان نتایجی را که در عمل لابیاپلاستی خود بدست آورده‌اند بهبود بخشیده‌اند. با افزایش علاقه به انجام لابیاپلاستی، داشتن اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی بهبود موثر بعد از لابیاپلاستی مهم است. لابیاپلاستی یکی از روش‌های پیشرو برای کاهش شکل و اندازه‌ چین‌های اطراف فرج می‌باشد. این روش در سال‌های اخیر رایج شده است، زیرا جراحان نتایجی را که در عمل لابیاپلاستی خود بدست آورده‌اند بهبود بخشیده‌اند.

علائم عفونت بعد از لابیاپلاستی

پس از عمل جراحی پلاستیک یا زیبایی مانند عمل لابیاپلاستی، مهم است که مراقب علائم و نشانه‌های عفونت احتمالی زخم باشید. این می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

احساس ناخوشیممکن است پس از جراحی احساس خستگی، درد و کمبود انرژی داشته باشید. با این حال، اگر این علائم ادامه پیدا کنند و روز به روز احساس بهتری پیدا نمی‌کنید، ممکن است در حال ابتلا به عفونت باشید. اگر در مرحله بهبودی به طور ناگهانی دچار درد و خستگی شدید، باید زخم خود را از لحاظ عفونت بررسی کنید.
تبدمای بالا، تب و لرز ممکن است با عفونت مرتبط باشد. همچنین از دست دادن اشتها هم یکی دیگر از نشانه‌های هشداردهنده است. باید اطمینان حاصل کنید که به خوبی هیدراته می‌شوید و اگر احساس تب دارید، دمای بدن خود را بررسی کنید.
قرمزی و دردقرمزی اغلب می‌تواند نشانه عفونت باشد، بنابراین باید مراقب قرمزی شدید یا تغییر رنگ در اطراف ناحیه زخم باشید. همچنین باید از میزان درد خود آگاه باشید که روز به روز پس از جراحی به طور پیوسته کاهش یابد.
تورماگر جای زخم عفونی شود، بافت پوست ممکن است ملتهب، سفت و متورم شود. در حالی که مقداری تورم طبیعی است، مراقب تورم و التهاب بیش از اندازه باشید. معمولا بهترین دکتر لابیاپلاستی در قم بعد از لابیاپلاستی، کمپرس یخ را پیشنهاد می‌کند. در صورتی که این کار را انجام دادید و بخصوص تورم همراه با درد داشتید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
احساس داغی در محل برشاگر در محل بریدگی و ناحیه زخم هنگام لمس کردن احساس گرما می‌کنید، ممکن است نشانه عفونت باشد.
ترشحات غیرطبیعیاگر بعد از جراحی لابیاپلاستی ترشحات غیرطبیعی داشتید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا در حالت عادی هم ترشح غیرطبیعی از واژن نشانه عفونت است.
بوی بد واژنیکی دیگر از علائم عفونت در زنان در حالت عادی، بوی نامطبوع واژن است. بنابراین اگر بعد از لابیاپلاستی بوی بد را احساس کردید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

علت عفونت بعد از لابیاپلاستی

پس از جراحی عفونت زخم ممکن است رخ دهد. زیرا زخم جراحی در ناحیه دهانه واژن است که دائما مستعد آلودگی با ترشحات و مایعات واژن، مجاری ادرار و دستگاه گوارش (مدفوع) است. بیشتر عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی ممکن است برای خانم‌هایی اتفاق بیفتد که دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کنند و قبل از جراحی بیماری‌هایی مانند دیابت یا عفونت واژن دارند.

این آسیب رسانی می‌تواند برای موارد زیر رخ دهد:

  1. عفونت از خارج: ممکن است عفونت از خارجی مانند باکتری ها، قارچ ها یا ویروس ها وارد محل جراحی شده و عفونت را ایجاد کند.
  2. عفونت از داخل: جراحی لابیاپلاستی ممکن است منجر به عفونت از داخل بدن شود. برای مثال به خاطر حضور باکتری ها در محل جراحی و یا عدم رعایت بهداشت در اجرای عمل.
  3. عدم رعایت نکات بهداشتی لازم بعد از جراحی: اگر پس از لابیاپلاستی بهداشت و مراقبت مناسب را رعایت نکنید، ممکن است عفونت رخ دهد. به عنوان مثال، عدم تمیز کردن محل جراحی، عدم استفاده از لباس های تمیز و مناسب، عدم استفاده از داروهای ضد عفونی و غیره.
  4. حساسیت یا تحمل پایین: برخی افراد ممکن است دارای سیستم ایمنی ضعیفی باشند و از این رو کاهش مقاومت آنها در مقابل عفونت هاست. این افراد در معرض بیشتری از عفونت قرار دارند.
  5. مشکلات دیگر: ممکن است عوامل دیگری مانند وجود عفونت قبلی در دستگاه ادراری، مصرف آنتی بیوتیک های بیش از حد قبل از جراحی و منابع دیگر نیز بتوانند آسیب رسانی را افزایش دهند.

به هر حال، اگر پس از لابیاپلاستی علایم عفونت مانند تورم، درد، قرمزی، خروج مایعات عفونی یا تغییر در رنگ و بوی محل جراحی تجربه کنید، باید به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب انجام شود.

عوارض عفونت بعد از لابیاپلاستی

التهاب یا عفونت  پس از جراحی ممکن است باعث مشکلاتی نظیر لبه زخم ناهموار، لابیا ماژور نامتناسب (بسته به ساختار آناتومیکی شما)، تغییر شکل زخم، جای بخیه (اسکار) یا اختلال در زخم که منجر به خونریزی غیرطبیعی از زخم لابیا ماژور می‌شود، ایجاد کند.

به هر حال، اگر پس از لابیاپلاستی علایم عفونت مانند تورم، درد، قرمزی، خروج مایعات عفونی یا تغییر در رنگ و بوی محل جراحی تجربه کنید، باید به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب انجام شود.

عوارض عفونت بعد از لابیاپلاستی شامل موارد زیر می‌شوند:

  • التهاب و قرمزی: نشانه‌هایی نظیر تورم، درد و قرمزی در محل عمل، که ممکن است نشانگر وجود عفونت باشد.
  • ترشحات غیرعادی: افزایش ترشحات غیرعادی همراه با بوی نامطبوع، رنگ تیره‌تر یا رنگ سبز ممکن است نشانگر عفونت باشد.
  • تب: حرارت و تب مداوم می‌تواند نشاندهنده وجود عفونت باشد.
  • خارش و سوزش: ایجاد خارش و سوزش در قسمت مورد عمل نیز از علائم عفونت بعد از لابیاپلاستی است.
  • درد: حس درد ممکن است نشانگر عفونت باشد.

در صورت تجربه هر یک از علائم فوق پس از لابیاپلاستی، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا درمان صحیح و مناسبی انجام شود.

مصرف دارو برای پیشگیری از عفونت بعد از لابیاپلاستی

اکثر کلینیک‌ها و متخصصان نوعی از آنتی بیوتیک را برای پیشگیری از عفونت بعد از لابیاپلاستی تجویز می‌کنند. این ممکن است بصورت موضعی مانند اریترومایسین، بصورت خوراکی مانند سفالوسپورین‌های نسل اول یا ترکیبی از آنتی بیوتیک‌های خوراکی و موضعی باشد. آنتی بیوتیک‌های موضعی باید بعد از هر بار شستشوی پرینه و آلت تناسلی استفاده شود. در این دوره باید از مالیدن و شستشوی با صابون خودداری شود.

آنتی بیوتیک‌ها معمولا برای ۵ روز بعد از جراحی تجویز می‌شوند که معمولا در این چند روز زخم اپیتلیال شده است (ترمیم زخم در اثر رشد اپی‌تلیوم). با این حال برخی از جراحان، آنتی‌بیوتیک را برای ۱۰ روز توصیه می‌کنند. بروز عفونت سطحی در این مدت خطر انقباض زخم، گرانولوم بخیه و اسکار را افزایش می‌دهد.

جلوگیری از عفونت بعد از لابیاپلاستی

برای بهبود به موقع، به حداقل رساندن جای زخم و پیشگیری از عفونت، به بیماران توصیه می‌شود که حداقل ۶ تا ۸ هفته پس از جراحی از رابطه جنسی خودداری کنند.
از نشستن در وان یا شنا کردن اجتناب کنید و به جای آن دوش‌های کوتاه مدت داشته باشید.
آلت تناسلی باید به آرامی تمیز و خشک شود. پوشیدن و ععوض کردن لباس‌های زیر همراه با پانسمان‌های تمیز و آب ولرم توصیه می‌شود.
حمام سیتز (یک روش آب درمانی است که به منظور بهبود مشکلات ناحیه پرینه و ناحیه تناسلی صورت می‌گیرد) برای از بین بردن پوست مرده، تسکین درد و کاهش التهاب در ناحیه آسیب دیده مفید است.
استراحت برای بهینه‌سازی گردش خود در ناحیه عمل‌شده خیلی مهم است. اگر بنشینید این کار مستقیما روی زخم فشار می‌آورد، بنابراین توصیه می‌شود به پشت دراز بکشید.
پیاده‌روی کوتاه هر چند ساعت یکبار جهت جلوگیری از لخته شدن خون پس از عمل در رگ‌ها مفید است ولی از راه رفتن زیاد اجتناب کنید.
به مدت ۸ هفته از استعمال دخانیات دوری کنید زیرا روند بهبودی را کند می‌کند.

کلام آخر

هر جراحی که نیاز به برش دارد، خطر عفونت را به همراه خواهد داشت. برای به حداقل رساندن این تهدید بسیار مهم است که از توصیه‌های جراحان قبل و بعد از جراحی پیروی کنید. بهداشت بسیار مهم است و هر چه فرج خود را تمیزتر نگه دارید، خطر ابتلا به هر گونه عفونت کمتر خواهد بود. اگر مشکوک هستید که ممکن است مشکلی داشته باشید، مهم است که آن را در اسرع وقت درمان کنید، بسیاری از عفونت ها را می‌توان خیلی سریع و ساده با استفاده از آنتی بیوتیک متوقف کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.2]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس سریع