قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

آنچه باید در مورد ناباروری ثانویه بدانید

وضعیتی به عنوان ناباروری ثانویه زمانی در برخی از زوج ها رخ میدهد که زوج در دوران بارداری بعدی خود پس از زایمان قبلی با مشکلات غیر معمول روبرو شوند.  زوج‌هایی که دچار ناباروری ثانویه می‌شوند با استرس عاطفی شدید ناشی از عوامل متعدد مواجه می‌شوند. در این مقاله متوجه خواهیم شد که ناباروری اولیه و ثانویه چیست. علاوه بر این، در مورد علل ناباروری ثانویه و گزینه های درمانی موجود صحبت خواهیم کرد.

ناباروری ثانویه

ناباروری ثانویه چیست؟

ناباروری ثانویه زمانی است که زنی که قبلاً توانسته باردار شود در باردار شدن مجدد دچار مشکل می شود. مشابه ناباروری اولیه، ناباروری ثانویه یک مشکل فقط برای زنان نیست. شریک زن و مرد هر دو باید تحت آزمایشاتی قرار بگیرند تا مشکل ناباروری را شناسایی کنند.

اگر ناباروری ثانویه برای شما تشخیص داده شده باشد، روش‌های درمانی شما مشابه روش درمانی بیمار مبتلا به ناباروری اولیه خواهد بود. تفاوت عمده بین ناباروری اولیه و ثانویه این است که به عنوان یک والدین، ناباروری ثانویه می تواند برای شما تعجب آور باشد. ممکن است به دنبال کمک پزشکی یا درمان نباشید و به تلاش خود ادامه دهید زیرا قبلاً توانسته اید با موفقیت باردار شوید.

دلایل ناباروری ثانویه چیست؟

با افزایش سن، بدن و دستگاه تناسلی به دلیل استرس، عوارض بارداری قبلی و افزایش وزن می‌توانند دچار تغییرات قابل توجهی شوند. عمدتاً اینها علل ثانویه ناباروری هستند.

با بیان یک واقعیت، مشکل لزوماً مربوط به زن نیست، بلکه می تواند به دلیل مرد نیز باشد.

برخی از علل شایع ناباروری ثانویه در زیر ذکر شده است. شما ممکن است یک یا چند مورد از این مشکلات را داشته باشید که با جستجوی مراقبت های پزشکی با کیفیت به درستی قابل تشخیص هستند.

عوامل سبک زندگی: شایع ترین علل ناباروری ثانویه به دلیل تغییر سبک زندگی است. ممکن است شروع به کشیدن سیگار، نوشیدن بیش از حد الکل، پیروی از یک رژیم غذایی نامناسب یا عدم ورزش مناسب کرده باشید. اکثر زوج ها متوجه نمی شوند که این عادات پس از گذراندن یک بارداری موفق به ناباروری آنها کمک می کند.

سن: باروری در مردان و زنان با افزایش سن شروع به کاهش می کند. اگرچه بارداری موفق ممکن است اتفاق بیفتد، اما دشوارتر است یا ممکن است زمان و تلاش بیشتری را صرف کند.

تعداد اسپرم کم: مشاهده شده است که تعداد اسپرم در مردان با افزایش سن کاهش می یابد. اگر در سنین ۴۰ سالگی یا بالاتر سعی کرده اید صاحب فرزند شوید، ممکن است تعداد اسپرم مشکل باشد و این مشکل با انتخاب سایر فناوری های کمک باروری (ART) قابل حل است.

کاهش ذخیره تخمدان: زنان با ذخیره تخمدان محدودی متولد می شوند، یعنی تعداد سلول های تخمکی که می توانند برای کمک به لقاح و بارداری موفق تولید شوند. همانند مردان، در سنین بالا، زنان نیز به دلیل فیزیولوژی طبیعی بدن شانس کمتری برای باردار شدن دارند.

مشکلات مربوط به میل جنسی و مسائل انزالی: جراحی در ناحیه کشاله ران، قرار گرفتن بیش از حد در معرض عوامل محیطی مانند گرما و آلودگی هوا می تواند باعث مشکلات ناباروری شود. اگر جراحی کرده اید، ممکن است دلیل ناباروری این باشد.

عدم تعادل هورمونی: تغییر سبک زندگی یا عدم ورزش می تواند باعث اختلالات تیروئید شود که منجر به عدم تعادل هورمونی در بدن می شود. چنین عدم تعادلی بر تنظیم بهینه بدن انسان تأثیر می گذارد و باعث بروز مشکلات ناباروری می شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): سندرم تخمدان پلی کیستیک: PCOS باعث می شود بدن هورمون های زیادی تولید کند که از ترشح تخمک توسط تخمدان ها جلوگیری می کند. PCOS همچنین ممکن است کیست هایی را در داخل تخمدان ها تشکیل دهد که بر عملکرد طبیعی آنها تأثیر گذاشته و باروری را مختل می کند.

آندومتریوز: نزدیک به ۲۵ میلیون زن هندی از آندومتریوز رنج می برند. بافتی که رحم را می پوشاند در خارج از آن روی تخمدان رشد می کند و بر روند طبیعی لقاح تاثیر می گذارد. جای زخم ناشی از بارداری قبلی می تواند دلیل آندومتریوز باشد و از نظر بالینی قابل درمان است.

فیبروم های رحمی: فیبروم ها تومورهای غیر سرطانی هستند که در داخل رحم ایجاد می شوند. آنها ممکن است در اندازه و شکل متفاوت باشند، از یک کیست کوچک تا اندازه یک توپ کوچک. این تومورها از بارور شدن اسپرم با تخمک جلوگیری می‌کنند و شانس بارداری را به حداقل می‌رسانند.

لوله های فالوپ مسدود شده: لوله های فالوپ گذرگاهی برای حرکت تخمک ها از تخمدان ها به رحم برای لقاح یا لانه گزینی جنین است. اگر مسیر مسدود شود، اسپرم و تخمک نمی توانند با هم ترکیب شوند و در نتیجه مشکلاتی در بارداری ایجاد می شود.

ایستموسل: اگر زنی هستید که در بارداری قبلی سزارین شده است، ممکن است اسکارهای ناشی از عمل داشته باشید. این اسکارها می توانند باعث اختلالات مجاور مانند اندومتریوز شوند و شانس باردار شدن را کاهش دهند.

عفونت های مقاربتی: عفونت های ناشی از اعمال جنسی محافظت نشده می تواند باعث ایجاد هر یک از اختلالات فوق شود. این عفونت ها را می توان برای از بین بردن هر گونه تأثیر بر باروری درمان کرد.

ناباروری غیرقابل توضیح: پزشکی و علم به سرعت در حال پیشرفت هستند، اما اختلالات خاصی وجود دارد که علت یا درمان آنها هنوز شناسایی نشده است. هر زوجی ممکن است تحت تأثیر ناباروری غیرقابل توضیح باشد که علت دقیق آن مشخص نیست. سپس دوباره، تحقیقات پزشکی می تواند به زودی راه حلی برای اختلال شما پیدا کند، بنابراین بهتر است با پزشکان مورد اعتماد مشورت کنید و در تماس باشید.

بیشتر بدانید: روش های درمان ناباروری

درمان ناباروری ثانویه چیست؟

اگر قبلا با موفقیت باردار شده اید، قرار گرفتن در چنین موقعیتی که در آن مشکلات باروری دارید، ممکن است احساس ناراحتی کنید. اما شناسایی علت و درمان مفید برای باردار شدن مجدد مهم است.

متخصصان درمان ناباروری سعی می کنند سابقه پزشکی شما را درک کنند و آزمایش ها و درمان های مناسب را پیشنهاد کنند.

به طور کلی، آزمایش خون، معاینه رحم، اشعه ایکس و اسکن اولتراسوند برای تشخیص هر گونه مشکل به شریک زن نشان داده می شود. به طور همزمان، شریک مرد برای سلامت باروری و سلامت کلی آزمایش می شود.

اگر مرد هستید، یک آزمایش خون، یک بررسی کلی از سابقه پزشکی خود و سپس آنالیز مایع منی انجام خواهید داد.

پس از شناسایی مشکلات، گزینه های زیادی برای درمان ناباروری ثانویه وجود دارد که در زیر ذکر شده است:

  • داروهایی برای اصلاح عدم تعادل هورمونی
  • جراحی برای – اندومتریوز
  • لوله های فالوپ مسدود شده
  • هیستروسکوپی برای تشخیص رحم

اگر مداخلات فوق به علت شما کمک نکرد، می توان از تکنیک های پیشرفته کمک باروری استفاده کرد. طیف گسترده ای از گزینه ها از جمله IUI، ICSI، TESE، MESA یا لقاح آزمایشگاهی (IVF) در دسترس است.

چگونه با استرس عاطفی در دوران ناباروری ثانویه مقابله کنیم؟

کنترل ناباروری می تواند سخت باشد. اگر ناباروری ثانویه دارید، این یک تجربه غافلگیرکننده و ناراحت کننده خواهد بود. تفاوت عمده با ناباروری اولیه برای اکثر زوج هایی که بارداری موفقی داشته اند، وجود فرزند اول است.

خود یا شریک زندگیتان را سرزنش نکنید. اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت خود و روش های درمانی موجود جمع آوری کنید. با افرادی که مشکل مشابهی را پشت سر گذاشته‌اند تماس بگیرید و دریابید که چگونه با این وضعیت برخورد کرده‌اند.

نتیجه

ناباروری ثانویه می تواند یک تجربه ی طاقت فرسا باشد. کنار آمدن با آن می تواند سخت باشد. با این حال، نباید امید خود را از دست بدهید و مثبت نگر باشید زیرا انواع درمان های ثانویه ناباروری در دسترس هستند. اکثر مشکلات مربوط به ناباروری توسط بهترین متخصص زنان و زایمان در قم با تجربه قابل شناسایی و تشخیص است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مرجان سخایی
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس سریع