قم، فلکه صدوقی، بالای داروخانه امام رضا، ساختمان خاتم، طبقه سوم
0650755 (0919) - 32902863-4 (025)

همه چیز درباره پرده بکارت

پرده بکارت بخشی از اندام تناسلی زنان است که در فرهنگ کشور ما و برخی دیگر کشور ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این گونه فرهنگ ها این اندام را نشانه ی پاکی دختر می دانند. یا خواندن ادامه ی این مطلب می توانید اطلاعات مهمی در اینباره بدست آورید.

شاید امروزه این بخش به شدت گذشته حائز اهمیت نباشد و صحبت درباره آن امروزه کمی دور از ذهن و منطق دنیای ارتباطات باشد. اما موضوع این است که هر انسانی با توجه به محیطی که در آن رشد می کند و عقاید و اعتقادات خود دارای اصولی در خصوص این موضوع است که ممکن است ترک این قواعد برایش کار آسانی نباشد. البته قصد ما در این مقاله تعیین درستی و غلطی این عقاید یا زیر سوال بردن آن نمی باشد بلکه ما قصد داریم به شما اطلاعات لازم حول این بخش از بدن را بدهیم. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره پرده بکارت، انواع آن و سوالات متداول درباره آن بپردازیم.

پرده بکارت چیست؟

بسیاری از افراد تصور می کنند پرده بکارت یک لایه بسیار ضخیم و محکم است اما  باید بگوییم این تصور غلط است و برعکس پرده بکارت یک لایه بسیار نازک فیبروزی است که اطراف آن را مخاط پوشانده است. حال سوالی که ذهن شما را درگیر می کند این است که لایه فیبروزی چیست؟

لایه فیبروزی به لایه ای می گویند که بسیار نازک بوده و از قرار گرفتن تعداد زیادی سلول و رگ خونی کنار هم تشکیل شده است که این ترکیب در کنار هم هیچ عملکرد ویژه ای ندارند. برای مثال بسیاری از سلول ها هستند که وظیفه انقباض و انبساط اندام ها را بر عهده دارند؛ این در حالی است که سلول های بکارت تنها به عنوان تولید کننده مخاط کاربرد دارند.

هنگام اولین برقراری رابطه جنسی وجود رگ های خونی در این بخش باعث می شود افراد زیادی با خونریزی روبرو باشند و همین موضوع باعث ترس شده و افراد تصور می کنند این لایه بسیار ضخیم است. در حالی که جنس بکارت غشایی بوده که بسیار ضعیف و نازک است.

انواع پرده بکارت

تشخیص نوع پرده بکارت کار آسانی نیست و نیاز به علم دارد بنابراین برای این تشخیص باید به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه شود. در ادامه به توضیح انواع بکارت خواهیم پرداخت:

پرده حلقوی

پرده حلقوی به این دلیل این اسم را به خود اختصاص می دهد که به صورت حلقه ای اطراف واژن را در بر می گیرد. این نوع از پرده چون در اطراف واژن است ممکن است هنگتم دخول آسیبی به آن وارد نشود و بنابراین فرد خونریزی نداشته باشد. این نوع از بکارت دارای حالتی اتساعی بوده و سبب می شود خیلی دیر آسیب ببیند. البته در صورت مراجعه به پزشک می توان فهمید فرد رابطه داشته یا نه اما ممکن است هنوز پرده داشته باشد.

نوع ارتجاعی یا هلالی

این نوع از پرده نیز مانند پرده حلقوی می باشد اما بصورت حلقه ای نبوده و بخشی از ورودی واژن را گرفته است. این نوع از پرده دارای قابلیت ارتجاعی زیادی می باشد که سبب می شود با انجام رابطه فرد خونریزی نداشته باشد و پرده بکارت بدون آسیب باقی بماند.  

نوع تیغه ای

این نوع از پرده هنگام آسیب دیدن دارای خونریزی می باشد زیرا در وسط این نوع از پرده ها حفره ای قرار دارد که توسط غشایی نازک به هم وصل شده اند و طی اولین دخول این غشا پاره شده و خونریز رخ می دهد.

نوع غربالی

این نوع از پرده کاملا در طول واژن کشیده شده است و دارای حفره های زیادی می باشد، این نوع از پرده در اولین دخول دچار پارگی شده و خونریزی در واژن مشاهده خواهد شد.

این نوع پرده به طور کامل در طول واژن کشیده شده و در وسط آن سوراخ های متعددی وجود دارد. به دلیل اینکه کل ناحیه ورودی واژن را گرفته است، معمولا در اولین رابطه جنسی آسیب دیده و خونریزی ایجاد می شود.

نوع مسدود

پرده بکارت مسدود به طور کلی ورودی واژن را در بر گرفته و هیچگونه سوراخ و منافذی در آن دیده نمی شود. این نوع از پرده با برقراری رابطه پاره می شود اما ممکن است کامل پاره نشود و تا هنگام زایمان و به دنیا آمدن فرزند پرده وجود داشته باشد.

سوالات متداول

خلاصه مطلب

پرده بکارت از گذشته تا امروز یک موضوع مهم در فرهنگ ما است که نشان دهنده پاکدامنی دختران مجرد می بشد البته که با ورود نگرش های مختلف به عقاید ما اهمیت این موضوع تزد برخی افراد کم شده است اما در بسیاری هنوز حائز اهمیت است. ما در این مقاله سعی کردیم به شما انواع بکارت را توضیح دهیم تا در صورت خون نیامدن در هنگام برقراری اولین رابطه با همسرمان مشکلی پیش نیاید. آگاهی درباره انواع بکارت و چرایی خونریزی هنگام رابطه به درک این موضوع کمک می کند.

پرده بکارت به دلیل انواع مختلفی که دارد و این که در بعضی افراد به طور مادرزادی وجود ندارد می تواند در هنگام برقراری اصولی رایطه در فرد خونریزی ایجاد نکند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مرجان سخایی

دکتر مرجان سخایی

متخصص زنان زایمان و نازایی داری بورد تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عضو کمیسیون پزشک قانونی استان قم پزشک معتمد و عضو کمیسیون تامین اجتماعی استان قم پزشک نمونه سال ۱۳۹۲

پاسخ

4 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button